zabiegi grudnia
sprawdź >>
Menu
Botoks - jak dlugo trzyma?
Czas czytania: 3 min

Botoks - jak dlugo trzyma? To odwieczne pytanie które od Was słyszymy. Zabieg przyjął się jako standard w klinikach medycyny estetycznej. Wiecie już czym on jest, ale posiadacie sporo wątpliwości i pytań odnośnie tego preparatu oraz jego działania. PRzeczytaj nasz artykuł i rozwiej swoje rozterki raz na zasze!

Ile trzyma botoks? Jak dlugo trzyma botoks na czole?

W gabinetach anpaTu używamy botoksu najwyżej jakości. Pracujemy na oryginalnym preparacie marki Allergan - Botoks. Prawidłowo podany preparat działa 3-6 miesięcy. Jako jednej z najbardziej popularnych substancji wspomagających młodzieńczy wygląd, warto się jej przyjrzeć. Wiele czynników wpływa na to ile trzyma sie botoks:

 • wiek
 • tryb życia (szczególnie korzystanie z sauny czy solarium)
 • ilość podanej substancji
 • częstotliwość zabiegów
 • okolica zabiegowa i jej rozmiar
 • zdolności regeneracyjne
 • odporność na neurotoksynę

Oczywiście bezpośrednio po zabiegu należy trzymać się określonych zaleceń aby uwarunkować trwałość zabiegu. Zalecamy pozycję siedzącą, stojącą - wyprostowaną, nadmierne schylanie się czy leżenie może osłabić rezultaty. W ciągu doby od ostrzyknięcia, należy wstrzymać się od sportu, intensywnego wysiłku. Unikamy wysokich temperatur, np. sauny czy solarium. Nie dotykamy również okolicy zabiegowej aby nie przemieścić preparatu. 14 dni po wstrzyknięciu botoksu nie polecamy innych zabiegów na twarz, które swoim działaniem mogłyby znosić efekty działania toksyny botulinowej, szczególnie mowa tu o tych zabiegach, które wykorzystują ciepła: jak fale radiowa czy laseroterapia.

Jeżeli mowa o czole, jest to dość obszerna okolica zabiegowa, co za tym idzie zawsze o wykonaniu właściwej procedury zapraszamy pacjenta na konsultację kontrolną po 14 dniach. Podczas tej bezpłatnej wizyty lekarz ocenia czy botulina rozłożyła się równomiernie i proporcjonalnie. Dla lepszego efektu, można wykonać korektę i dostrzyknąć botoksu w miejsca, które tego wymagają.

Jak długo trzyma botoks kiedy nie stosujemy się do zaleceń? Taka sytuacja w ogóle nie powinna mieć miejsca bo to działanie na własną szkodę. Jeśli zabieg został wykonany przez doświadczonego lekarza, w odpowiednich warunkach i właściwym preparatem - efekt powinien pojawić się zawsze. Efekt ten ujawnia się stopniowo. Pierwsze rezultaty w postaci lekko spłyconych zmarszczek mogą być widoczne po 3-4 dniach, ale najczęściej na ich wygładzenie całkowite trzeba zaczekać od 7 do 14 dni.do 14 dni od momentu wykonania zabiegu. 

Kiedy efekt może się nie pojawić?

Kiedy podane zostanie za mało preparatu. Botoks może nie zadziałać wtedy, gdy osoba wykonująca zabieg nie dobierze odpowiedniej ilości toksyny botulinowej do problemu pacjenta. Właśnie dlatego tak ważne jest wybranie sprawdzonego i dobrego gabinetu medycyny estetycznej, w którym zabieg będzie prowadzony przez doświadczonego lekarza.

Pod żadnym pozorem nie należy korzystać z zabiegów poza gabinetami – w domu, u osoby, która robi je prywatnie i nie posiada statusu lekarza medycyny estetycznej. Wówczas zabieg nie będzie prowadzony w sterylnych warunkach, co może prowadzić do pojawienia się poważnych infekcji. Nieprawidłowo przeprowadzony zabieg z użyciem toksyny botulinowej może również dać niepożądane skutki uboczne, na przykład porażenie mięśni twarzy.

Istnieje również ryzyko, że u pacjenta może dojść do wytworzenia specyficznych przeciwciał przeciwko toksynie botulinowej. Szacuje się, że problem ten dotyczy zaledwie 1- 5% wszystkich pacjentów. Przeciwciała te przyczyniają się do zmniejszenia lub nawet całkowitego niewystąpienia rezultatu zabiegu z użyciem botoksu. Początkowo odpowiedź na specyfik może być dobra, ale przy kolejnych zbiegach skuteczność jest znacznie niższa lub nie widać żadnego efektu. Przeciwciała wiążą się wtedy z toksyną i przez to hamują jej działanie, co prowadzi do niepowodzenia zabiegu.

W razie wystąpienia takiej sytuacji można dokonać ponownej próby zabiegu po około 2-3 latach, gdy dojdzie do zaniku przeciwciał.

Kiedy puszcza botoks?

Dla wielu pacjentów, którzy obawiają się zabiegu z użyciem toksyny botulinowej to argument, który przeważa na jego korzyść - całkowita odwracalność zabiegów z botoksem (całkowite ustąpienie efektów). Jest to stopniowy proces. Z czasem zaczniemy zauważać, że mimika twarzy powraca do stanu przed zabiegiem.  Połączenia między mięśniami a nerwami odbudowują się. Organizm człowieka, u którego zastosowano botoks po pewnym czasie zaczyna odbudowywać zablokowane połączenia nerwowe z mięśniem, dlatego zmarszczki mimiczne zaczynają być ponownie widoczne.

Czas ten jest dość indywidualny i uzależniony od pacjenta. Na ogół efekt botoksu widoczny jest przez około 3-6 miesięcy. Po tym okresie mimika zaczyna powracać, ale możliwe jest powtórzenie zabiegu. Zaleca się wykonać go nie wcześniej niż po 5 miesiącach.


Konsultacje w anpaTu, najszybciej umówisz tutaj.


Poznaj naszych specjalistów:

przeczytaj również:
3 czerwca, 2022 | Czas czytania: 3 min
Gdzie jest dolina łez? Czytaj więcej
22 kwietnia, 2022 | Czas czytania: 2 min
BOTOKS! JAK DZIAŁA? Czytaj więcej
25 sierpnia, 2021 | Czas czytania: 3 min
SZCZĘKA KWADRATOWA, A OD ZGRZYTANIA ZĘBÓW, AŻ BOLI MNIE GŁOWA!! Czytaj więcej
1 2 3 8
Zarezerwuj 30 minut na bezpłatną konsultację
Porozmawiajmy!
#gabinetyanpatu
Newsletter
Obiecujemy, że nie będziemy obciążać Twojej skrzynki. Wysyłamy tylko e-maile i oferty, które mają good vibe.

  TOP ZABIEGI
  MENU
  This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
  magnifier linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram