zabiegi maja
sprawdź >>
BOTOKS! JAK DZIAŁA?
Czas czytania: 2 min

Zastosowanie botoksu w zabiegach medycyny estetycznej często budzi kontrowersje i obawy. Wynika to z faktu, że nie każdy wie czym jest, botoks gdzie się go podaje i jak botoks działa.

Jednymi z najczęściej zadawanych pytań w odniesieniu do botoksu są:

Jak działa botoks?

Jak szybko działa botoks?

Na co działa botoks?

Jak botoks zmienia twarz?

Aby można było mówić o zabiegach z zastosowaniem botoksu i ich skutkach, trzeba wiedzieć czym jest botoks?

Otóż botoks jest neurotoksyną, która jest wytwarzana przez bakterie beztlenowe Clostridium botulinum. W niewielkich ilościach wykazuje właściwości leczniczo - terapeutyczne.  Ze względu sposób działania Botox stosowany jest w zabiegach związanych z funkcjonowaniem mięśni oraz nerwów. 

Jak działa botoks?

W najprostszym ujęciu botoks działa tak, że czasowo uniemożliwia mięśniom możliwość kurczenia się. Dzieje się tak dla tego że neurotoksyna - botoks paraliżuje zakończenie nerwowe, dzięki czemu impulsy nerwowe nie są przekazywane dalej. W efekcie czego mięśnie się rozluźniają lub w przypadku nad potliwości układ nerwowy nie otrzymuje bodźców do wydzielania potu. 

Na co działa botoks?

W medycynie estetycznej botoks jest bardzo popularny i ma różne zastosowanie. Przede wszystkim działa na zmarszczki mimiczne. Czyli te które powstają w związku z aktywnością mięśni twarz. Mam tu na myśli na przykład zmarszczkę między brwiami tak zwaną lwią czy też długie poziome brudy czołowe, które powstają w związku z aktywną pracą mięśnia czołowego.  

Ale to nie wszystko. Botoks działa również na reaktywność mięśni na przykład przy korekcji tzw. „uśmiechu dziąsłowego” – czyli uśmiechu podczas którego mięsień okrężny ust silnie się napinając unosi górną wargę powyżej linii zębów, odkrywając tym samym dziąsła. 

Wyżej wymienione zastosowanie botoksu jest typowo estetycznym działaniem. Jednakże botoks stosuje się również w celach terapeutycznych takich jak leczenie bruksizmu, leczenie nad potliwości czy w terapii przeciw migrenowej a nawet leczeniu zeza. 

Jedną z kontrowersji jest to jak botoks zmienia twarz. Często powielanym mitem jest to, że po zabiegu pozostaje efekt nienaturalnej maski bez wyrazu. Jest to błędne pojmowanie zabiegu. Dzięki zniwelowaniu pracy nadaktywnych mięśni, skóra twarzy staje się bardziej wypoczęta i wygładzona co z pewnością odejmuje kilka lat. Jednocześnie prawidłowo przeprowadzony zabieg oddziałuje wyłącznie na mięsień, którego pracę chcemy wyciszyć i nie ma wpływu na mięśnie sąsiadujące. 

Mając na myśli terapeutyczne zastosowanie botoksu, możemy wskazać dwie zmiany w obrębie twarzy spowodowane działaniem botoksu:

  1. Uśmiech dziąsłowy - górna warga nie podnosi się nadmiernie.
  2. Bruksizm - w niektórych przypadkach widoczne jest złagodzenie tzw. kwadratowej szczęki. 

Kolejną kwestią do wyjaśnienia jest to jak szybko działa botoks. Wiele osób nastawia się na niemal natychmiastowy efekt. Przy botoksie trzeba jednak poczekać. Ma to ścisły związek z tym czym jest botoks i jak działa. Pierwsze widoczne efekty pojawiają się nawet po kilku dniach (oczywiście czy będą to 3 czy 5 dni to indywidualna sprawa). Okres oczekiwania na efekty ma ścisły związek z tym jak bardzo aktywny jest mięsień poddany zabiegowi i jak wiele impulsów otrzymuje. Finalny efekt zabiegu pojawia się po około 10-14 dniach od zabiegu. Od tego czasu możemy mówić o ostatecznych efekcie, którymi można cieszyć  się przez ok 3-6 kolejnych miesięcy.

Na rynku jest wiele metod i preparatów dedykowanych różnym problemom i niedoskonałościom, jednak żaden nie działa jak botoks. Jeśli nie ma się pewności czy warto lub czy w naszym przypadku można poddać się zabiegowi zawsze warto skorzystać z konsultacji przed zabiegiem (umówi się tutaj) . Podczas konsultacji lekarz wykonujący zabieg, określi wskazania lub przeciwskazania do zabiegu oraz wyjaśni wszelkie wątpliwości. 

 


Konsultacje w anpaTu, najszybciej umówisz tutaj.


Poznaj naszych specjalistów:

przeczytaj również:
18 maja, 2022 | Czas czytania: 3 min
Jak działają wypełniacze? Czytaj więcej
9 listopada, 2020 | Czas czytania: 2 min
KARBOKSYTERAPIA - czy to bezpieczny zabieg? Czytaj więcej
31 stycznia, 2022 | Czas czytania: 2 min
Automasaż - jak wykonać masaż limfatyczny twarzy Czytaj więcej
1 2 3 12
Zarezerwuj 30 minut na bezpłatną konsultację
Porozmawiajmy!
#gabinetyanpatu
Newsletter
Obiecujemy, że nie będziemy obciążać Twojej skrzynki. Wysyłamy tylko e-maile i oferty, które mają good vibe.

    TOP ZABIEGI
    MENU
    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
    magnifier linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram