zabiegi grudnia
sprawdź >>
Menu
Jak utrzymać długotrwały efekt botoksu? Oto 3 cenne rady!
Czas czytania: 3 min

Ile trzyma botoks?

To, jak długo efekt botoksu utrzymuje się na skórze, zależy w znacznej mierze od twoich działań. W tym artykule znajdziesz informacje na temat czynników wpływających na czas trwania botoksu i przede wszystkim - o sposobach, dzięki którym można przedłużyć jego działanie na jak najdłuższy czas.

Średni czas trwania efektu botoksu wynosi 4-5 miesięcy, ale jego działanie może znacznie różnić się w zależności od organizmu pacjenta. Niektórzy pacjenci zauważają spadek efektywności już po 3 miesiącach, podczas gdy u innych botoks działa nawet do pół roku. W tym artykule dowiesz się, jakie kroki podjąć, aby przedłużyć czas trwania efektu botoksu.

Jak styl życia wpływa na trwałość efektów botoksu?

Czas trwania efektu botoksu zależy przede wszystkim od kilku czynników, takich jak:

 • Dawka podana podczas zabiegu - im większa dawka, tym dłużej można cieszyć się efektami botoksu
 • Genetyka - dwie różne osoby otrzymujące tę samą dawkę botoksu mogą odnotować zupełnie różne rezultaty
 • Styl życia - sposób, w jaki żyjemy, może wpłynąć na trwałość efektu botoksu
 • Stosowanie się do zaleceń po zabiegu - należy przestrzegać zaleceń po zabiegu, aby zwiększyć szanse na dłuższe utrzymywanie się efektów botoksu.

Związek między dawką botoksu a czasem trwania jego efektu.

Efekt botoksu nie jest tak prosty, że albo działa, albo nie działa. Zazwyczaj efekt botoksu rozwija się stopniowo w ciągu standardowych 5 miesięcy trwania jego działania. W pierwszych tygodniach po zabiegu często nie ma jeszcze żadnego efektu. Następnie, przez kolejne 2-3 miesiące, efekt botoksu będzie najmocniejszy. Później, w ciągu kolejnych 1,5-2 miesięcy, jego działanie stopniowo słabnie. Po około 5 miesiącach od zabiegu, efekt botoksu jest na tyle słaby, że warto rozważyć powtórzenie zabiegu.

Botoks a geny?

Indywidualna reakcja organizmu na botoks jest w dużej mierze związana z genetyką. Dlatego też, nawet przy takiej samej dawce preparatu, efekty mogą być różne u dwóch różnych osób. Nie da się przewidzieć, jak organizm zareaguje na botoks, jednak warto wziąć pod uwagę wpływ genów na czas trwania efektów preparatu.

Efekt po botoksie a zalecenia lekarza

Jeśli nie będziesz przestrzegać zaleceń po zabiegu, to ryzykujesz skrócenie czasu działania botoksu. 

Jeśli tego nie chcesz to potraktuj poważnie poniższe zalecenia - nie jako wskazówki, a ważne zasady po!

Czego Ci nie wolno?

 • nie nagrzewaj okolicy zabiegowej,
 • unikaj aktywności fizycznej przez 3 dni,
 • nie pij alkoholu przez 3 dni od zabiegu.

Należy pamiętać, że ignorowanie tych zaleceń może wpłynąć na efekt końcowy, a botoks może nie działać tak, jak zostało to zaplanowane przez lekarza.

Czas działania toksyny, a Twój styl życia

Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie, efekty botoksu mogą utrzymywać się krócej. Podobnie, jeśli często się opalasz, korzystasz z sauny lub solarium, to również może skrócić czas utrzymywania się efektów botoksu. To drugi czynnik, po genach, który wpływa na trwałość efektów botoksu. 

Niemniej jednak, nie oznacza to, że po zabiegu botoksu trzeba zmniejszyć swoją aktywność fizyczną. Zdecydowanie optymalny plan zabiegu powinien być dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Nie rezygnuj ze sportu! NIGDY!

Nasze 3 rady jak wydłużyć czas działania botoksu!

1. Wstrzymaj się przyjmowaniem witaminy B

Witaminy z grupy B wspierają odbudowę połączeń nerwowo-mięśniowych, dokładnie tych, które chcemy osłabić podaniem toksyny. Wstrzymaj się z jej przyjmowaniem, oczywiście jeśli nie masz do tego medycznych wskazań!

2. Unikaj rozgrzewania i wysokich temperatur

Wskazówką jest unikanie sauny, solarium, nadmiernej ekspozycji na słońce i podgrzewania obszaru, nie tylko bezpośrednio po zabiegu, ale również przez cały czas trwania kuracji. Temperatura może wpłynąć negatywnie na skuteczność toksyny botulinowej. Chociaż jej działanie jest najmocniejsze tuż po zabiegu (co tłumaczy zasadę 3 dni), regularne korzystanie z sauny może osłabiać działanie preparatu.

3. Stosuj się do zaleceń lekarza wykonującego zabieg 

Przede wszystkim, pamiętaj o pilnym przestrzeganiu zaleceń po zabiegu. Wiemy, jak trudne może być przez trzy dni unikanie ćwiczeń fizycznych! Łatwo jest zapomnieć o nie nagrzewaniu ciała, szczególnie w okresie letnim lub używając suszarki z dużą mocą. 

 

Pamiętaj, że prawdziwa medycyna estetyczna to utrzymanie naturalnego wyglądu w harmonii ze zdrowiem!

Artykułu przygotowała Patrycja Kurpik


Konsultacje w anpaTu, najszybciej umówisz tutaj.


Poznaj naszych specjalistów:

 

przeczytaj również:
15 kwietnia, 2022 | Czas czytania: 2 min
Oczyszczanie wodorowe – co to jest? Czytaj więcej
9 września, 2021 | Czas czytania: 2 min
Blizny potrądzikowe - prawdziwy przypadek Czytaj więcej
28 marca, 2022 | Czas czytania: 3 min
Botoks - jak dlugo trzyma? Czytaj więcej
1 2 3 19
Zarezerwuj 30 minut na bezpłatną konsultację
Porozmawiajmy!
#gabinetyanpatu
Newsletter
Obiecujemy, że nie będziemy obciążać Twojej skrzynki. Wysyłamy tylko e-maile i oferty, które mają good vibe.

  TOP ZABIEGI
  MENU
  This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
  magnifier linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram