CIAŁO LAST MINUTE
sprawdź >>
Menu
Jaki kwas na blizny potrądzikowe?
Czas czytania: 13 min

Trądzik to częsta cecha wieku dojrzewania. Dotyczy około 80% populacji młodzieży. Nieestetyczne krostki, nadmiar sebum, rozszerzone pory – zmora nastolatków, a coraz częściej również osób dorosłych. Najpierw próbujemy domowych sposobów, kupujemy dziesiątki kosmetyków, aż w końcu odwiedzamy dermatologa czy kosmetologa. Niestety blizny po trudnej postaci trądziku pozostają, niezależnie od rodzaju cery. Niewiele osób wie, że można się ich pozbyć przy odrobinie systematyczności i chęci w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. W gabinetach anpaTu znajdziesz szerokie spektrum zabiegów nie tylko na blizny potrądzikowe, ale też na sam, nierzadko uporczywy trądzik! 

Przyczyna blizn

Przede wszystkim trzeba zrozumieć, że istnieją różne rodzaje blizn. Te które są pozostałościami po trądziku noszą nazwę zanikowych (atroficznych). To zmiana o charakterze wgłębienia – poniżej powierzchni skóry. Taka blizna powstaje, gdy proces gojenia zostaje zakłócony i wytwarza się zbyt mało kolagenu. Czasem bywa, że trądzik został wyleczony w nieprawidłowy sposób, wtedy szczególnie trudno usunąć ślady. Przykładowe przyczyny zbliznowaceń to:

 • infekcja bakteryjna wskutek zakażenia
 • niewłaściwe leczenie wyprysków
 • manualne wyciskanie niedoskonałości, rozdrapywanie
 • nieodpowiednie zabiegi kosmetyczne
 • nieprawidłowa higiena zmian skórnych

Uszkodzenie głębokich warstw skórnych oraz skóry właściwej prowadzi do procesów naprawczych. Organizm zmienia uszkodzoną warstwę w tkankę łączną włóknistą. Gojenie ran następuje przez proces ziarnowania, wytwarzany jest kolagen by odbudować powstałe ubytki. Skóra w obrębie blizn jest cienka i mało elastyczna. Im szybciej zareagujemy na powstałe defekty, tym większa szansa na pomyślny rozwój sytuacji. 

WAŻNE! Świeże blizny są łatwiejsze do wyleczenia.

WAŻNE! Ekspozycja na słońce nie jest wskazana, zarówno przy leczeniu blizn jak i przy leczeniu trądziku.

WAŻNE! Ekspozycja na słońce może wpłynąć drażniąco na zmiany.

Lekarz a kosmetolog w leczeniu blizn

Likwidacja blizn potrądzikowych powinna odbywać się kompleksowo, z reguły dermatolog dopasowuje leki na receptę (jeśli są konieczne), kosmetolog dba o skórę w kontekście odpowiednich substancji aktywnych i ustala długotrwały plan pielęgnacyjno-zabiegowy. Warto poświęcić trochę czasu i znaleźć odpowiedniego specjalistę, aby nie pogorszyć stanu pacjenta/pacjentki. Niestety w codziennej pracy często spotykamy się z tym, że trądziki leczone są sztampowo - zgodnie z ogólne przyjęta zasadą, bez dogłębnej diagnostyki pacjenta i potraktowania go jako indywidualny przypadek. 

Szczególnie ważna w procesie leczenia trądziku jest dobra pielęgnacja skóry (kosmetyki do pielęgnacji w domu). Najczęściej popełniany błąd to nadmierne przesuszanie skóry. Kolejny to destrukcyjne działanie na barierę hydrolipidową skóry przez niewłaściwe, często agresywne substancje drażniące. 

W gabinetach anpaTu pracujemy z pacjentem na podstawie dogłębnej analizy skóry, opartej na diagnostyce urządzeniem Lumiscan. To pozwala nam dotrzeć głębiej niż podczas klasycznej konsultacji, a tym samym dowieźć lepsze rozwiązania zabiegowe i pielęgnacyjne. Zobacz na czym polega konsultacja z analizą skóry Lumiscan (klik). 

Blizny potrądzikowe – jaki kwas?

Jednym ze sposobów na pozbycie się blizn są kwasy, nazywane peelingami chemicznymi. Substancje przenikają w głąb skóry, złuszczając zewnętrzne warstwy naskórka i pobudzają produkcję kolagenu oraz elastyny. Wiele pacjentów/pacjentek słysząc słowo kwas reaguje sceptycznie, a wręcz z lękiem. Bowiem kojarzy się ono z czymś niebezpiecznym, powodującym rany. Skończmy z tym stereotypem raz na zawsze. Poprawnie i profesjonalnie stosowany kwas daje spektakularne efekty. Bezpieczne użytkowanie ratuje wygląd wielu osób. Jaki kwas na blizny potrądzikowe? Poniższa tabela uwzględnia najbardziej skuteczne preparaty:

kwas salicylowy złuszcza naskórek, redukuje blizny przerostowe, zmniejsza blizny potrądzikowe, przyspiesza gojenie stanów zapalnych
kwas glikolowy redukuje sebum, złuszcza martwy naskórek, spłyca blizny, wygładza skórę, rozjaśnia plamy pigmentowe i przebarwienia
kwas migdałowy złuszcza martwy naskórek, redukuje wydzielanie sebum, ujednolica koloryt, wypłyca blizny, niweluje drobne zmarszczki mimiczne, reguluje pracę gruczołów łojowych, działa antybakteryjnie
kwas askorbinowy rozjaśnia blizny i przebarwienia, działa przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, dodatkowo posiada działanie anti-aging

Zabiegi z użyciem kwasów chemicznych powinien wykonywać doświadczony kosmetolog. Substancję nakłada się na kilka minut według protokołu postępowania, następnie neutralizuje kwas i nakłada preparat pielęgnujący. Sesje należy powtarzać w zależności od ilości i rodzaju kwasów. Ważnym aspektem jest również stan skóry pacjenta/pacjentki.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że w terapii blizn potrądzikowych najlepsze efekty zawsze osiąga się przez zastosowanie terapii łączonej. Króluje tu mezoterapia mikroigłowa oraz karboksyterapia. Do tego dochodzą zabiegi z osoczem bogatopłytkowym. 

Mówi się, że blizna lubi zmianę bodźca, a to oznacza, że im bardziej różnorodna stymulacja dla skóry pokrytej bliznami, tym lepsze efekty terapeutyczne osiągniemy. 


Konsultacje w anpaTu, najszybciej umówisz tutaj.


Poznaj naszych specjalistów:

przeczytaj również:
26 października, 2021 | Czas czytania: 3 min
TRĄDZIK - to nie tylko sprawa twarzy! Czytaj więcej
17 lutego, 2021 | Czas czytania: < 1
Blizny - domowe sposoby pielęgnacji (film) Czytaj więcej
27 września, 2022 | Czas czytania: 2 min
Trądzik - dlaczego myślimy o nim dopiero jesienią? Czytaj więcej
1 2 3 18
Zarezerwuj 30 minut na bezpłatną konsultację
Porozmawiajmy!
#gabinetyanpatu
Newsletter
Obiecujemy, że nie będziemy obciążać Twojej skrzynki. Wysyłamy tylko e-maile i oferty, które mają good vibe.

  TOP ZABIEGI
  MENU
  This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
  magnifier linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram