Gabinety kosmetyczne, kliniki medycyny estetycznej… miejsca tego typu wciąż rosną jak grzyby po deszczu mimo nie najłatwiejszej sytuacji na rynku. W tej chwili niemal w każdym mieście możemy skorzystać z u zabiegów kosmetycznych, kosmetologicznych oraz laserowych, na twarz, na ciało, takich, które zadbają o dłonie i stopy.
Jako pacjent/klient nie rzadko masz mętlik w głowie… gdzie pójść? Kogo wybrać? Czym się kierować przy wybierze najlepszego specjalisty, któremu "oddasz swoją skórę” pod opiekę.
Dzisiaj chcemy skupić na tym jakie aspekty wziąć pod uwagę podczas wyboru gabinetu, który będzie odpowiedzialny za kondycję Twojej twarzy i ciała. Najtrudniejszy pierwszy krok, ale trzeba go wykonać!
Jeśli nie masz czasu przeczytać całego artykułu to zapamiętaj to zdanie:
specjalista powinien wykonywać tylko takie zabiegi, których powikłania jest w stanie wyleczyć!
Pierwszy etap należy do Ciebie! Koniecznie zastanów się, z jakim problemem natury estetycznej udajesz się do specjalisty. Jeśli zależy ci na poprawie wyglądu i podstawowej pielęgnacji, którą dają takie zabiegi jak: regulacja i henna brwi, zabiegi pielęgnacyjne nawilżające, depilacja woskiem lub pastą cukrową czy manicure lub pedicure - powinnaś udać się do kosmetyczki.
Kosmetyczka (zwyczajowe określenie osoby zajmującej się pielęgnacją urody, mianem tym określane są zarówno osoby z wykształceniem kosmetycznym, jak również te, które pracują w oparciu o wiedzę zdobytą na kursach i szkoleniach) to osoba posiadająca kwalifikacje w postaci ukończenia szkoły policealnej na kierunku technik usług kosmetycznych oraz/lub kurów uprawniających ją do wykonania zabiegów kosmetycznych. W studium kosmetycznym nauczane są przedmioty podstawowe w pracy kosmetologa takie jak: anatomia, fizykoterapia, dermatologia, chemia kosmetyczna, kosmetologia, psychologia, higiena, dietetyka, elementy ekonomii.
Kosmetyczka może przeprowadzać zabiegi bez przerwania ciągłości naskórka (prawo niestety nie jest tutaj uregulowane - zabieg przekłucia uszu to również zabieg z przerwaniem ciągłości naskórka, a w branży jest niejako zarezerwowany dla kosmetyczek).
Jeśli jednak Twoim celem jest: redukcja zmarszczek, pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej, cellulitu czy rozstępów, zabiegi laserowe takie jak depilacja czy redukcja rozszerzonych naczynek krwiononych, dokładna analiza skóry, zabiegi z mikronakłuciami i inne specjalistyczne zabiegu wykorzystujące zaawansowane technologie High-Tech, powinnaś udać się do wykwalifikowanego kosmetologa.
Kosmetolog to osoba, która ukończyła 3 lub 5-letnie studia wyższe z tytułem licencjata lub magistra uczelni medycznej lub innej. Kosmetolog, oprócz tych przedmiotów, które zawierają się powyżej w programie nauczania kosmetyczek poznaje obszary takie jak: patofizjologię, biochemię, histologię, toksykologię, mikrobiologię, alergologię, immunologię, podstawy chirurgii plastycznej. Choć oba zawody opierają się na poczuciu estetyki oraz posiadaniu ogólnej wiedzy z zakresu pielęgnacji ciała, to na poziomie wiedzy specjalistycznej, łatwo zauważyć różnice.
Kogo wybrać?
Niezależnie od stopnia zaawansowania edukacji jaką przeszedł dany specjalista warto zaznaczyć, że branża rodowa (Beauty), to dziedzina, która rozwija się w potężnym tempie. Powiedzenie mówiące o tym, że jeśli się nie rozwijasz to tak na prawdę stoisz w miejscu ma to dokładne zastosowanie.
Jeśli zatem specjalista do którego się wygrasz to kosmetolog, który po skończonych stuodiasz nie praktykował, nie ma doświadczenia, nie bierze udziału w kursach, szkolenia, nie dokształca się - nie polecamy korzystać z jego usług nawet podczas prostych zabiegów kosmetycznych.
Dla porównania jeżeli udasz się do kosmetyczki, która stale poszerza swoją wiedzę, wykonuje setki zabiegów, ma doświadczenie w reakcjach skór, zna anatomie, pracuje z klientami - warto skorzystać z jej usług w określonych zabiegach, które może bezpiecznie wykonać.
Umniejszanie kosmetyczkom tylko dlatego, że nie skończyły studiów wyższych to błędna i niedopuszczalna droga! NAjważniejsze jest, aby specjalista do którego się wybierasz był rozsądnym, odpowiedzialnym i pokornym człowiekiem (jeśli chodzi o swoją prace). Tylko takie podejście może doprowadzić do skutecznego zaplanowania terapii i osiągnięcia efektów zabiegowych.
Formalnie w polskim prawie nie ma jednoznacznej ustawy definiującej różnice w zakresie praw i obowiązków tych dwóch grup zawodowych. Co więcej, nie ma też jasno określonego prawa, które definiuje podział obowiązków między lekarzy zajmującymi się medycyną estetyczną, a kosmetologami czy kosmetyczkami. Jedyne co jasne to, że dwie ostanie grupy nie mogą podawać leków, a co za tym idzie wykonywać zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Jeśli jednak chodzi o mezoterapię igłowa czy wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego - nie ma tu jasnego zdania.
W gabinetach anpaTu funkcjonuje jasny podział.
Zabiegi pielęgnacji dłoni i stóp wykonuje Asia. Asia jest kosmetyczką z tytułem technika usług kosmetycznych.
Zabiegi kosmetologiczne oparte na urządzeniach, peelingach, zabiegach manualnych wykonują Ania i Natalia - są kosmetologami z tytułem magistra kosmetologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Zabiegi makijażu permanentnego wykonuje Sandra - jest kosmetologiem z tytułem magistra kosmetologii
Zabiegi iniekcyjne z zakresu medyczny estetycznej wykonują lekarze dr Darek i dr Beniami. Obaj są absolwentami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Podjęcie decyzji o wyborze specjalisty jest KLUCZOWE, szczególnie w kontekście Twojego zdrowia, bezpieczeństwa i efektów wybranych zabiegów. Dlatego poświęć na to czas, przeczytaj stronę, sprawdź opinię, zadzwoń, porozmawiaj, umów się na konsultację, oczekuj informacji, oczekuj planu zabiegowego.
pamiętaj, że właściwa konsultacja jest najlepszym sposobem na weryfikację tego z jakim specjalistą masz do czynienia i czy jest godny Twojego zaufania.
umów się na pogłębioną dermokonsultację opartą na lumiscan i dowiedz się wszystkiego na temat swojej skóry.