MIKROBIOTA SKÓRY, kolejny chwilowy trend czy istotny kierunek w pielęgnacji skóry?
Ostatnio coraz częściej mówi się o mikrobiocie lub mikrobiomie w kontekście stanu skóry, jednak mało osób świadomych jest dokładnej różnicy między tymi pojęciami. Dokładnie tak samo jest w temacie pre-, pro- czy postbiotyków. Czym one są i czym się od siebie różnią? Jaki wpływ ma mikrobiota i jej wsparcie w pielęgnacji skóry? Śpieszymy z odpowiedziami!
Mikrobiota – zastanawiałaś/-łeś się co to właściwie jest i czym różni się od mikrobiomu?Tu znajdziesz odpowiedzi! Mikrobiota to ogół występujących w danym siedlisku mikroorganizmów, natomiast mikrobiom to zespół genów tych mikroorganizmów (czyli ich genom). W kontekście oddziaływania na skórę mówimy więc o mikrobiocie skóry.
Jest to wiele czynników: genetyka, dieta, stres i tryb życia, promieniowanie UV, dermatozy (choroby skóry), lokalizacja na ciele, leki (antybiotyki), pielęgnacja, stan płaszcza hydrolipidowego skóry, temperatura skóry oraz otoczenia, wiek, lokalizacja na ciele i inne, a co ciekawe mikrobiota skóry jest bezpośrednio skorelowana ze stanem naszej skóry i jej mikrobioty! A więc krótko mówiąc, WSZYSTKO ma wpływ na stan mikrobioty naszej skóry .
Antybiotyki, mydła o wysokim pH, dezynfekcja, konserwanty w dużej ilości, środki piorące i płyny do płukania (często u osób z AZS – atopowym zapaleniem skóry) mogą zaburzać równowagę mikrobioty i stwarzać odpowiedni warunki do rozwoju bakterii ze szczepu Cutibacterium Acnes, czyli bakterii powodujących rozwój trądziku pospolitego. Te czynniki mogą także naruszać barierę hydrolipidową skóry, która staje się bardziej przepuszczalna dla wszelkiego rodzaju czynników zewnętrznych, tj. czynników chorobotwórczych czy zanieczyszczeń, ale także reagować stanem zapalnym.
Płaszcz hydrolipidowy to warstwa ochronna skóry zbudowana z wydzieliny gruczołów łojowych, czyli tzw. sebum, a także wody. Odpowiada on za nawilżenie skóry i stanowi naturalną barierę ochronną przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.
Zabezpiecza nas m.in. przed:
Wracając jednak do mikrobioty. Zastanówmy się teraz jakna skórę wpływa dysbioza (nierównowaga) mikrobioty jelit? Stres, dieta zachodnia (przetworzona, bogata w tłuszcze trans, o małej ilości błonnika pokarmowego) i tryb życia mają wpływ na perystaltykę jelit i skład jej mikrobioty, przez co zaczynają przeważać te niedobre dla nas mikroorganizmy. Powoduje to zwiększone narażenie na stres oksydacyjny, zmianę wrażliwości na insulinę i podniesiony poziom kortyzolu, a to bezpośrednio wpływa negatywnie na stan skóry (nie tylko) twarzy.
Pre-, pro-, postbiotyki - to pozwoli powrócić do eubiozy (równowagi)! Prebiotyki to substancje odżywcze dla prawidłowej mikrobioty, np. inulina, alfa-glukan, maltodekstryna. Probiotyki to żywe DOBRE mikroorganizmy, np. Streptococcus thermophiles (w przypadku trądziku pospolitego czy AZS), Bifidobacteria infantis (w przypadku łuszczycy) i wiele innych mających znaczenie w różnych chorobach skóry.
Postbiotyki to z kolei preparaty definiowane jako nieożywione mikroorganizmy i/lub ich składniki zapewniające korzyści zdrowotne gospodarzowi (czyli nam ) jak np. ferment lizat lub fltrat bakteryjny.
Pamiętajmy jednak, że probiotykoterapia powinna być indywidualnie dobrana, aby była bezpieczna i skuteczna!
Na koniec bonus ode mnie – jeśli zmagacie się z nierównowagą mikrobioty, np. przy zmianach trądzikowych niezbędny w domowej pielęgnacji okaże się krem probiotyczny marki EstGen, który znajdziecie w gabinetach anpaTu!
I jeszcze jedno! Jeśli macie przeczucie, że stan Waszej skóry mógłby być lepszy - zapraszamy na konsultację połączoną z analizą i badaniem skóry Lumiscan! Takie spotkanie pozwoli nam odpowiednio zdiagnozować stan Twojej skóry i podjąć niezbędne kroki naprawcze.
Czekamy na Was!
--
Konsultacje w anpaTu, najszybciej umówisz tutaj.
Poznaj naszych specjalistów: