zabiegi września
sprawdź >>
Menu
Nadpotliwość - problem nie tylko latem
Czas czytania: 3 min

 

Nadpotliwość to nieprzyjemna i wstydliwa przypadłość, która nie jednokrotnie wprowadza nas w dyskomfort podczas obcowania z innymi ludźmi. 

Dlaczego człowiek się poci i czym tak właściwie jest nadpotliwość? Otóż pocenie się to naturalny proces fizjologiczny, zarządzany przez nasz układ nerwowy. Celem wydzielania potu jest:

  1. termoregulacja organizmu - na przykład w trakcie wysiłku fizycznego czy upału utrata wody przez pocenie wzrasta, co chłodzi ciało i zapobiega jego przegrzewaniu.
  2. oczyszczanie organizmu - ze szkodliwych toksyn i produktów przemiany materii, np. w trakcie infekcji przebiegającej z gorączką, system nerwowy automatycznie pobudza gruczoły potowe, gdy temperatura ciała wzrasta. 

Zjawiskiem normalnym jest również pocenie się, zwłaszcza na dłoniach, gdy jesteśmy zdenerwowani. 

Ludzie, którzy cierpią na hiperhydrozę czyli nadmierną potliwość, pocą się niezależnie od temperatury otoczenia czy sytuacji. Uważa się, że nadmierne wydzielanie potu może wynikać z nadaktywności ośrodkowego układu nerwowego, powodującego wzmożoną stymulację gruczołów potowych do wydzielania potu. 

Nadmierne wydzielanie potu jest zaburzeniem funkcjonowania pracy organizmu a jego pochodzenie można podzielić na dwa typy - pierwotne i wtórne.

Przy pierwotnym - najczęściej mówi się o ograniczonym i miejscowym występowaniu ognisk nadaktywności gruczołów potowych bez konkretnej przyczyny chorobowej. Pocenie dotyczy wówczas jednej lub kilku określonych części ciała i są to na ogół dłonie lub stopy (podeszwy), a także okolice pod pachami; w tych trzech miejscach gruczoły potowe są rozmieszczone najgęściej.

Dużo rzadziej występuje tzw. wtórna nadmierna potliwość - dotyczy częściej całego ciała i zazwyczaj jest związana ze współistnieniem innych chorób m.in.: choroby serca, choroby endokrynologiczne, zaburzenia neurologiczne, otyłość, ciąża lub menopauza.

Czy można leczyć i jak leczyć nadpotliwość?

Leczenie przed wszystkim zależy od typu nad potliwości, dlatego niezmiernie istotnym jest określenie  jej przyczyny. Prawidłowe rozpoznanie przyczyny nadmiernego pocenia się, pozwala dobrać odpowiedną ścieżkę leczenia.

W walce z nadmiernym poceniem pomaga zarówno kosmetologia, medycyna estetyczna farmacja jak również w ekstremalnych przypadkach chirurgia. Najbardziej popularnymi metodami w walce z poceniem się są:

  • Preparaty do stosowania miejscowego – dezodoranty i antyperspiranty w których składzie znajdziemy m.in. sole glinu, 2 proc. glikopirolan i roztwory kwasu taninowego czy też kwas borny. Blokery potu hamują wydzielanie potu na zasadzie blokowania- czopowania gruczołu  potowego. Dezodoranty neutralizują nie przyjemny zapach, jednak nie ograniczają wydzielania potu.
  • Ostrzykiwanie dłoni, stóp, dołów pachowych toksyną botulinową – zabieg ten jest najskuteczniejszą metodą terapii małoinwazyjnej. Po wstrzyknięciu niewielkiej dawki botuliny (botoxu)  dochodzi do blokady nerwów aktywujących gruczoły potowe. Zabieg należy powtarzać co jakiś czas, gdyż zahamowania utrzymuje się średnio od 4 do 12 miesięcy.  
  • terapia mikrofalami – polega na uszkadzaniu gruczołów potowych, co powoduje stałe zahamowanie wydzielania potu. 
  • jonoforeza – podczas zabiegu dochodzi do „porażenia” od wewnątrz gruczołów potowych po przez użycie prądu, terapię jednak trzeba dość często powtarzać , a obszar zabiegowy obejmuje wyłącznie dłonie i stopy. 
  • chirurgiczne usunięcie gruczołów potowych – stosowana zazwyczaj jako ostateczna metoda w walce z nadmiernym wydzielaniem potu. 
  • leki – blokujące nerwy co ogranicza wydzielanie potu, jednak ze względu na wywoływanie działań niepożądanych obecnie są stosowane bardzo rzadko i nie są zalecane w terapiach dzieci o młodocianych. 

Oczywiście nie każdy wymaga leczenia, często wystarczą zmiany w codziennym życiu, aby pomóc w złagodzeniu objawów: 

  • wkładki przeciw potowe pod pachy – podkładki noszone pod pachą, chroniące ubranie przed potem,
  • wkładki zapachowe do butów,
  • dezodoranty do butów i stóp,
  • odpowiednia, częsta higiena ciała,
  • częste zmienianie ubrań i skarpetek,
  • wybór odpowiedniej odzieży, luźnej, najlepiej wykonanej z surowców naturalnych.

Jeśli nadmierne pocenie się nie jest leczone, a jedynie skrywane w sobie jako wstydliwa przypadłość, może prowadzić do komplikacji zarówno zdrowotnych jak i socjo-społecznych takich na przykład: infekcji paznokci dłoni i stóp (grzybice, brodawki, liszaje, infekcje bakteryjne), problemy skórne- trądzik i wypryski, stany zapalne skóry… 

Ale tez, a może przede wszystkiem zaburzenia relacji z innymi osobami - separowanie społeczne, kłopoty w pracy i w nawiązywaniu relacji miedzy ludzkich, kłopoty w pracy, a nawet depresja…

Jeśli zmagasz się z nadpotliwością, już wiesz, że nie musisz bezczynnie znosić wszystkich kłopotliwych objawów! 

Wystarczy, że wykonasz tej jeden krok - umówisz się na wizytę do lekarza zajmującego się medycyną estetyczną. Ten po badaniu i stwierdzeniu problemu wykona u Ciebie zabieg z użyciem toksyny botulinowej, który ZMIENI TWOJE ZYCIE! Nie boimy się takich odważnych słów właśnie dlatego, że nasi pacjenci tak opisują efekty tego zabiegu - jak zmianę jakości życia na lepszą!

ps. Jeśli znasz kogoś kto ma ten problem, ale nie ma odwagi z nim walczyć teraz już wiesz jak można mu pomóc 🙂

Klikając tutaj umówisz się na konsultację z dr Darkiem Świdzińskim w anpaTu.

przeczytaj również:
Zarezerwuj 30 minut na bezpłatną konsultację
Porozmawiajmy!
#gabinetyanpatu
Newsletter
Obiecujemy, że nie będziemy obciążać Twojej skrzynki. Wysyłamy tylko e-maile i oferty, które mają good vibe.

    TOP ZABIEGI
    MENU
    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
    magnifier linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram