Oczy są zwierciadłem duszy, odbiciem naszego wnętrza, wiele mówią o człowieku. Na wygłąd oczu ma wpływ cała ich oprawa - brwi, rzęsy, ale również, a może przede wszystkim stan skóry wokół oczu. Warto więc zadbać o ich oprawę.
Najczęstsze problemy dotyczące okolicy oka to:
Przyjrzyjmy się tzw. "workom pod oczami" - to obrzęki dolnej powieki. Wywołane są poprzez nagromadzenie i zastój limfy. W tym miejscu warto podkreślić, że często miesza się ze sobą pojęcia cieni pod oczami, worków pod oczami, spuchniętych oczu i wałeczka tłuszczu pod okiem, ale jako kosmetolodzy spieszymy wyjaśnić różnicę 🙂
???? Problem jest taki, że te pojęcia się ze sobą zazębiają - opuchnięte oczy często wyglądają podobnie do worków pod oczami, a wszelkie nierówności w tym rejonie rzucają cień i dają wrażenie podkrążonych oczu.
???? Jeśli cały obszar pod okiem jest uniesiony - kosmetolog zwykle powie Ci o zapuchniętych oczach, gdy uniesiony jest tylko obszar zaraz pod linią rzęs, nie jest to wymagająca uwagi zmiana, ale anatomicznie wbudowana w naszą twarz poduszeczka tłuszczu, która chroni nasze oczy.
Dlaczego limfa w okolicy oka jest mało efektywnie odprowadzana? Dzieje się tak za sprawą dwóch mechanizmów:
1. Układ limfatyczny inaczej niż serce w układzie krwionośnym, nie ma systemu napędzającego skurcze. W mechanizmie odprowadzania chłonki/limfy uczestniczą skurcze mięśni, dzięki ich pracy chłonka jest "przepychana" dalej aż do węzłów chłonnych. Mięśnie pod oczami są bardzo delikatne, więc nie pompują wystarczająco intensywnie. Dodatkowo zastoje bardzo często pojawiają się po nocy, wtedy skurcze mięśni są ograniczone, a nagromadzony płyn pozostaje w tkance.
2. Naskórek na dolnej powiece, jak i naczynia krwionośne są bardzo delikatne i cienkie. Nie mają grubego rusztowania włókien kolagenowych i elastynowych. Powoduje to dużą widoczność nagromadzonej chłonki.
Worki pod oczami mogą świadczyć o nieprzespanej nocy, zmęczeniu, niewłaściwiej diecie. Mogą towarzyszyć też różnym schorzeniom takim jak: choroby układu krążenia, nerek, alergia, anemia czy choroby tarczycy.
W idealnym świecie najlepiej byłoby pożądnie się wysypiać, nie stresować i odpowiednio nawadniać organizm... Wiemy,że nie każdy może sobie pozwolić na takie luksusy... dlatego podpowiadamy jak sobie poradzić z opuchniętymi oczami domowymi i gabinetowymi sposobami 🙂
Problem obrzęków pod oczami możemy niwelować w domowym zaciszu jak i w gabinecie kosmetologicznym.
Domowe sposoby:
Gabinetowe metody: