zabiegi marca
sprawdź >>
SPF 30 czy 50? Czy trzeba stosować krem z filtrem?
Czas czytania: 2 min

Lato na półmetku! To, że nieco rzadziej mówi się o ochronie przed promieniowaniem słonecznym, nie znaczy, że można je „odłożyć na półkę”!

Kilka słów o fotoprotekcji, niecobardziej naukowym spojrzeniem:

Organizm ludzki jest wyposażony w naturlane mechanizmy ochrony przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego (ultrafioletowego). 

O jakiej ochronie tu mowa? Przede wszystkim o wytwarzanym przez organizm barwniku ochronnym - melaninie. 

Wytwarzana przez melanocyty, które znajdują się w warstwie podstawnej naskórka. To komórki warstwy rogowej naskórka odbijające i pochłaniające większość UVB oraz warstwa lipidowa na powierzchni naskórka, absorbująca światło słoneczne.

Rola melaniny jest silnie związana z ochroną skóry przed działaniem wolnych rodników generowanych poprzez działanie promieniowania, jednak naturalna fotoprotekcja nie wystarcza, aby prawidłowo chronić organizm. 

Dlatego właśnie niezbędne jest sięgnięcie po sztuczne metody ochrony przeciwsłonecznej.

Poza przebywaniem w cieniu, noszeniem okularów przeciwsłonecznych, dużym kapeluszem i ubraniami chroniącymi ciało, do najpopularniejszych metod ochrony przed światłem słonecznym należy oczywiście stosowanie kremów z SPF 30 lub 50!

Ze względu na mechanizm działania i źródło otrzymywania filtry podzielono na fizyczne (mineralne) i chemiczne (organiczne).

Filtry fizyczne są substancjami, których mechanizm działania polega głównie na odbijaniu promieni słonecznych. Chociaż małe cząstki nieorganicznych filtrów UV potrafią też absorbować część światła padającego. Połączenie absorpcji, odbicia i rozpraszania prowadzi do ochrony w całym spektrum UVA i UVB.

Filtry fizyczne są substancjami pochodzenia mineralnego. W kosmetykach stosuje się dwa typy produktów – barwne pigmenty oraz tlenek cynku i tlenek tytanu o cząsteczkach

Pierwsza grupa najczęściej stosowana jest w produktach barwnych, dlatego że pozostawia biały podkład na powierzchni skóry. Zmikronizowane tlenki cynku i tytanu nie powodują efektu białego osadu na skórze, dobrze załamują światło, powstaje cienka przeźroczysta warstwa ochronna dlatego stosuje się je w większości produktów. 

Ogromną zaletą filtrów mineralnych jest ich bezpieczeństwo. Filtry mineralne bardzo rzadko wywołują reakcje alergiczne czy toksyczne. Pozostają na powierzchni warstwy rogowej, dlatego mogą być stosowane w produktach dla dzieci i alergików.

Bardzo istotny jest sposób aplikacji kremów z filtrem: należy nakładać w ilości 2 mg na cm2 (to ok. łyżeczka na twarz i szyję); przy takim stężeniu preparatu dokonuje się pomiaru współczyn- nika SPF. 

Co do kolejności aplikacji - pamiętaj aby krem z SPF nakładać zawsze jako ostatni element pielęgnacji przed kosmetykami kolorowymi!

Pamiętaj!

Regularne stosowanie fotoprotekcji o szerokim spektrum UVA/UVB, zmniejsza ryzyko występowania rogowacenia słonecznego oraz raka kolczystokomórkowego!

Pamiętaj!

Kremy z SPF 30 zapewniają Ci niemal identyczną ochronę co remy SPF 50!


Jeśli chcesz porozmawiać na temat swojej pielęgnacji z doświadczonym kosmetologiem, umów nie na konsultację anpaTu skin ekspert - wielopłaszczyznową konsultację połączoną z analizą skóry Lumiscan.

Konsultacje w anpaTu, najszybciej umówisz tutaj.


Poznaj naszych specjalistów:

przeczytaj również:
22 lipca, 2022 | Czas czytania: 13 min
Jaki kwas na blizny potrądzikowe? Czytaj więcej
28 września, 2020 | Czas czytania: 4 min
Trądzik - pospolity dziwak - o co mu chodzi? Czytaj więcej
8 czerwca, 2021 | Czas czytania: 2 min
Bandaż cudotwórca? Czytaj więcej
1 2 3 19
Zarezerwuj 30 minut na bezpłatną konsultację
Porozmawiajmy!
#gabinetyanpatu
Newsletter
Obiecujemy, że nie będziemy obciążać Twojej skrzynki. Wysyłamy tylko e-maile i oferty, które mają good vibe.

    TOP ZABIEGI
    MENU
    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
    magnifier linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram