zabiegi marca
sprawdź >>
SZCZĘKA KWADRATOWA, A OD ZGRZYTANIA ZĘBÓW, AŻ BOLI MNIE GŁOWA!!
Czas czytania: 3 min

CZYLI WSZYSTKO O BRUKSIZMIE

Bruksizm z greckiego brugmos - oznacza miażdżenie zębów. Choć jeszcze do niedawna problem uważano za wyłącznie stomatologiczny, obecnie uważa się go za chorobę psychosomatyczną.  Nie ma dokładnych statystyk, jednak szacuje się, że bruksizm może dotyczyć aż 10-21% populacji dorosłych w szczególności osób między 24, a 45 rokiem życia (około 60%)  oraz  dzieci i młodzieży w wieku szkolnym (30%). 

Bruksizm, często określany jest mianem choroby cywilizacyjnej. Fakt ten wiąże się z tym, że w latach 90-tych minionego wieku, liczba diagnozowanych przypadków systematycznie rosła, a przyczynę wzrostu zachorowalności na bruksizm, tłumaczono stresującym trybem życia.

NOCĄ ROZLEGA SIĘ ZGRZYT - czym jest bruksizm?

Bruksizm jest to patologiczna nadaktywność mięśni żwaczy lub mięśni skroniowych. Schorzenie to określa się również jako zespół Costena, które objawia się mimowolnym zaciskaniem oraz zgrzytaniem zębami.  Jednocześnie zalicza się do parasomnii czyli grupy schorzeń występujących lub znacznie nasilających się w trakcie snu. W świetle najnowszych badań, bruksizm uznany jest za jednostkę chorobową podlegającą leczeniu. Wcześnie zdiagnozowany, pozwoli uniknąć zarówno deformacji zębów i szczęki, jak i wielu wizyt u lekarzy specjalistów z dziedzin ściśle współpracujących ze sobą takich jak stomatolog, neurolog, a nawet psychoterapeuta czy fizjoterapeuta.

POWODÓW JEST WIELE...

Jako choroba psychosomatyczna, zjadanie zębów i nieintencyjne zaciskanie szczęki, uważa się za reakcję organizmu na wzrastający poziom stresu, związanego z pracą oraz życiem codziennym. Jednocześnie mówi się, że stan ten potęgowany jest również przez:

  • wady zgryzu oraz wszelkie dysfunkcje i nieprawidłowości występujące w obrębie szczęki oraz stawu skroniowego,
  • niedobór magnezu,
  • zmiany w układzie nerwowym,
  • problemy z tarczycą,
  • nerwica i depresja,
  • nadmierne żucie gumy,
  • nieprawidłowo dopasowana proteza, plomba lub korona zębowa,
  • nieprawidłowe wykonywanie niektórych ćwiczeń, które powodują nadmierne napięcie w obrębie głowy,
  • nadmiar kofeiny i teiny w organizmie.

Niestety w obliczu tempa życia jakie prowadzimy, często nie mamy wpływu na te i inne czynniki, zwiększające ryzyko wystąpienia bruksizmu. 

ŚCISK, SZCZĘK, ZĘBÓW BRZĘK - co powinno Cię zaniepokoić?

Często zgrzytanie zębami w nocy, jest nie zauważalne przez osobę cierpiącą na to schorzenie. W ciągu dnia, przez intensywny tryb życia, również nie zauważamy jak mocno zaciskamy szczękę. Zdarza się, że to rodzic, partner, kosmetolog lub dentysta, wskazują nam na obecność problemu, dostrzegając różne symptomy takie jak odgłos zgrzytu zębów w nocy, kwadratowy kształt szczęki lub uszkodzone szkliwo zębów. Jednak oprócz takich oczywistych objawów, warto zwrócić uwagę na:

  • czy masz "pogryziony" język i/lub policzki po nocy?
  • czy podczas mycia zębów zauważasz nadwrażliwość dziąseł i ich krwawienie?
  • czy zęby się nie zdeformowały lub się nie kruszą?
  • czy występują u ciebie silne bóle głowy, migreny z towarzyszącym im światłowstrętem?
  • ból w okolicy żuchwy - stawu skroniowo - żuchwowego,
  • ból przy gryzieniu posiłków,
  • ból przy otwieraniu  i zamykaniu ust,
  • ból uszy problem z równowagą,
  • zaburzenia snu, spowodowane odczuciem bólu szczęki.

Oczywiście nie musisz odczuwać ich wszystkich na raz, jednak jeśli zaobserwuje się nietypowe, jak dla siebie objawy, zawsze warto je skonsultować.

DIAGNOZA POSTAWIONA, WIĘC TO DOBRA PORA NA DOKTORA 

W skrajnych przypadkach, do leczenia bruksizmu może być wymagana pomoc/współpraca wielu specjalistów, takich jak: stomatolog, protetyk, fizjoterapeuta, a nawet psycholog. Jednak wcześnie rozpoznany bruksizm, jest do opanowania przez lekarza zajmującego się medycyną estetyczną.

Lekarz medycyny estetycznej do leczenia stosuje toksyne botulinową, która ma działanie rozluźniające i zmniejszające napięcia nerwowe. Botoks hamuje, a wręcz blokuje przewodnictwo bodźców po między nerwami, a mięśniami, co niweluje proces ich napinania. Zastosowanie botoksu w przebiegu leczenia bruksizmu, uważane jest za zabieg nieinwazyjny, a co istotnie bezbolesny. Dodatkowo pierwsze efekty, zauważalne są już po kilku dniach. Jak każda terapia, jeden zabieg to za mało, choć skutki utrzymują się około 6 miesięcy. Aby uzyskać najlepsze efekty, trzeba go powtarzać co 6 miesięcy, chyba, że lekarz zadecyduje inaczej.

Zakłada się, że pełna terapia dająca najlepsze efekty, trwa dwa lata. Jest to czas, jaki mięśnie potrzebują, aby odzwyczaić się od nadmiernego i zbyt intensywnego napinania się. Efektem kuracji toksyną botulinową jest nie tylko złagodzenie linii żuchwy, ale przede wszystkim zmniejszenie napięcia i przerostu mięśni żuchwy, złagodzenie dolegliwości bólowych oraz zniwelowanie zgrzytania zębów. 

Podczas leczenia bruksizmu, warto również skorzystać ze wspomagających technik, których zadaniem jest rozluźnienie mięśni żwaczy i neutralizacja napięć w obrębie głowy. 

Idealnym rozwiązaniem jest masaż kobido. Japońska technika masażu, opierająca się na ponad 90 specjalnych ruchach. Wyjątkowy zabieg, który nie tylko wprowadzi Cię w głęboki relaks, ale też przyniesie efekty terapeutyczne - redukcję bólu!

przeczytaj również:
20 stycznia, 2022 | Czas czytania: 3 min
Masaż twarzy - jak go robić żeby przynosił najlepsze efekty? Czytaj więcej
14 grudnia, 2020 | Czas czytania: 3 min
Nadpotliwość - problem nie tylko latem Czytaj więcej
22 kwietnia, 2022 | Czas czytania: 2 min
BOTOKS! JAK DZIAŁA? Czytaj więcej
Zarezerwuj 30 minut na bezpłatną konsultację
Porozmawiajmy!
#gabinetyanpatu
Newsletter
Obiecujemy, że nie będziemy obciążać Twojej skrzynki. Wysyłamy tylko e-maile i oferty, które mają good vibe.

    TOP ZABIEGI
    MENU
    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
    magnifier linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram