zabiegi lutego
sprawdź >>
tłusta? sucha? mieszana? przejdź na "TY" ze swoją skórą
Czas czytania: 5 min

chcemy rozpocząć nowy dzień razem z Tobą, w Twoim domu i pomóc Ci

przejść na “TY” ze swoją skórą 

jeśli właśnie Cię obudziliśmy… dzień dobry 🙂 Spraw, aby ten poranek był taki, jaki lubisz najbardziej. Daj sobie czas. Zamknij na chwilę oczy i wsłuchaj się w potrzeby swojego ciała. Wyciągnij ręce, wyciągnij nogi. Rozciągnij się, poziewaj, jeśli tego potrzebujesz. Raz. Dwa. Trzy.

wstań i podejdź do lustra.

uśmiechnij się do siebie. Zobacz, że jesteś prawdziwie piękna/piękny. Nawet jeśli teraz czujesz, że coś tu nie tak, czegoś w sobie nie lubisz, ucz się akceptacji. Pamiętaj, że tylko z miłości do swojego ciała może wynikać szczera i zdrowa chęć troski o nie.

spójrz na swoje oczy, usta, policzki, nos. Dotknij. Zapytaj, jak się dziś mają? Jak czuje się dziś Twoja skóra? Czy od wczoraj coś się zmieniło, czy jest wypoczęta?

za chwilę przeprowadzimy Cię przez wizytówki różnych typów skóry twarzy - inaczej typów cer. Przyglądając się nim, pomyśl, która z nich może mówić o Tobie.

TŁUSTA

może kojarzyć Ci się z burzą hormonów i okresem dojrzewania, ale wcale nie musi tak być. Cerę tłustą, nazywaną inaczej łojotokową może mieć każdy, w każdym wieku. Jest grubsza, dlatego często ma szarożółte lub ziemiste zabarwienie. Gruczoły łojowe skóry produkujące sebum są bardzo aktywne, łatwo widoczne są ich ujścia - pory, a także zmiany w postaci zaskórników otwartych (te czarne) i zamkniętych (grudka wypełniona sebum). Skóra tłusta szybko wyświeca się w ciągu dnia, co widoczne jest szczególnie w tzw. strefie T (czoło, nos, broda). Pamiętaj jednak, że sebum to nic złego, wręcz przeciwnie. Jest to bardzo ważna wydzielina, bez której Twoja skóra nie mogłaby się obejść, dodatkowo wykazuje łagodne działanie antybakteryjne i wraz z nią na powierzchnię skóry transportowana jest witamina E. Tak, to ta od młodości 🙂 Nadmiar sebum może jednak predysponować do problemów z trądzikiem. 

dlatego…

 • pamiętaj o oczyszczaniu skóry każdego dnia, to pomoże uniknąć zalegania wydzieliny w ujściach gruczołów łojowych
 • wprowadź tonik do codziennej pielęgnacji (jest często pomijanym elementem, który może zdziałać cuda) o nim również dowiesz się więcej na naszych konsultacjach 🙂
 • zatroszcz się o zdrową dietę, unikaj produktów wysoko przetworzonych

SUCHA

zwykle matowa, nie lubi mydeł i niezbyt dobrze czuje się po ich użyciu powodując uczucie ściągnięcia lub pieczenia. Gruczoły łojowe są tutaj mało aktywne, dlatego skóra rzadko wyświeca się w ciągu dnia i zdecydowanie rzadziej niż w przypadku innych typów cer pojawia się problem nieprzyjacieli :). Posiadaczki cery suchej są zwykle delikatnie zaróżowione, a burze emocji, zawstydzenia i radości ochoczo malują im rumieńce na twarzy. Skóra sucha to często skóra cienka. Przez cienką skórę łatwiej prześwituje wszystko to, co znajduje się pod spodem. Dzieje się tak z naczyniami krwionośnymi, które pod wpływem silnych emocji czy wzrostu temperatury, rozszerzają się. Z tego samego powodu, u osób z cerą suchą, zwiększa się tendencja do cieni pod oczami i szybciej pojawiają się pierwsze zmarszczki. Ale nie ma o co się martwić. Będąc świadomym potrzeb skóry, można wprowadzić zmiany i dobrać pielęgnację tak, aby wesprzeć skórę w odbudowie specjalnej bariery, która chroni ją przed utratą wody i niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Niemal 20% wody naszego organizmu związane jest w skórze. Planując pielęgnację warto więc zacząć od odpowiedniego nawodnienia całego organizmu. 

dlatego...

 • pij dużo wody
 • chroń swoją skórę przed słońcem
 • aplikuj emolienty (to kosmetyki, które mają właściwości zarówno nawilżające jak i natłuszczające), a  o tym, jakie pasują dla Ciebie dowiesz się na naszych konsultacjach 🙂

MIESZANA

jak wskazuje nazwa jest mieszanką dwóch wspomnianych wyżej typów cer. Na twarzy znajdziemy zarówno obszary bardziej przetłuszczające się (zwykle w strefie T) jak i przesuszone np. policzki. Z każdym z tych obszarów trzeba się zaprzyjaźnić i potraktować je wyjątkowo. 

NORMALNA

często słyszy się, że taką cerę posiadają dzieci i osoby młode. Wszystko wydaje się być w normie, skóra jest gładka, dobrze napięta i jędrna. Czasami brak zmartwień może prowadzić jednak do zaniedbań w pielęgnacji skóry. Każda buzia wymaga opieki, dlatego o normalną też trzeba normalnie zadbać, oczyścić, nawilżyć, ukoić, ochronić przed słońcem. 🙂

WRAŻLIWA, NACZYNIOWA, TRĄDZIKOWA, DOJRZAŁA?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie potrzebujesz czasu i diagnozy specjalisty, bo tak jak dobrego przyjaciela, tak swoją skórę musisz poznać w różnych sytuacjach. To już krok dalej, który opisuje problem, z którym zmaga się Twoja skóra lub ten mogący pojawić się w przyszłości. Bo może być sucha i wrażliwa albo też sucha i trądzikowa, mieszana i jednocześnie dojrzała. Tyle tego 🙂 Może też być po prostu mieszana i kropka. Dla przykładu, cera naczyniowa powstaje, gdy ściany naczyń krwionośnych nie działają tak jak powinny. W wyniku gwałtownych zmian temperatury, stresu czy intensywnego wysiłku fizycznego rozciągają się znacznie, co może prowadzić w przyszłości do powstawania teleangiektazji ( trwale rozszerzonych naczyń). Z kolei cera wrażliwa to skóra bardziej podatna na działanie czynników środowiskowych. Zaburzone są jej funkcje ochronne, dlatego łatwiej ulega podrażnieniom i wymaga szczególnej troski.

Czy któryś z tych opisów jest bliski twojej skórze?

Bo przecież trudno tak po prostu określić jaka jest. Każdego dnia może mówić Ci coś innego, ma też prawo do zmian i stale podlega wpływowi wielu czynników, nie zawsze zależnych od Ciebie. Poza tym jest wyjątkowa. Daj więc sobie i jej czas. Obserwuj. Dbaj. Bądź świadoma.

dobrze żebyś widziała jaka jest Twoja skóra, doskonale jeśli sama będziesz w stanie dokonać takiej diagnozy... jednak nie musisz. Od tego właśnie jesteśmy my! Dobry kosmetolog to taki, który nie tylko dokona trafnej diagnozy skóry, ale też wskaże Ci sposób w jaki powinnaś o nią dbać i zabiegi jakie będą ją wspierać.

wpadnij do nas na analizę skóry lumiscan i przekonaj się o tym jaka jest Twoja skóra :)
(kliknij i przeczytaj więcej)

dobrego dnia!

Magda Zielińska

 

ten tekst stworzyła dla was Magda Zielińska - nasza praktykantka, studentka II roku kosmetologii na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

przeczytaj również:
22 czerwca, 2022 | Czas czytania: 2 min
mezoterapia igłowa - co to? Czytaj więcej
25 kwietnia, 2023 | Czas czytania: 2 min
Co jeśli masz drugi podbródek, a jeden zdecydowanie CI wystarczy? Czytaj więcej
27 września, 2022 | Czas czytania: 2 min
Trądzik - dlaczego myślimy o nim dopiero jesienią? Czytaj więcej
1 2 3 17
Zarezerwuj 30 minut na bezpłatną konsultację
Porozmawiajmy!
#gabinetyanpatu
Newsletter
Obiecujemy, że nie będziemy obciążać Twojej skrzynki. Wysyłamy tylko e-maile i oferty, które mają good vibe.

  TOP ZABIEGI
  MENU
  This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
  magnifier linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram