zabiegi września
sprawdź >>
Menu
Trądzik - dlaczego myślimy o nim dopiero jesienią?
Czas czytania: 2 min

Po letnim szaleństwie i egzotycznych wakacjach błądzimy głowami w chmurach, po czym przychodzi wrzesień/październik. Dzieci wracają do szkół, studenci na uczelnie i zaczyna się odliczanie do następnych wakacji 🙂 Jeszcze pod koniec sierpnia niektóre dzieci zaczynają się cieszyć, ponieważ zobaczą swoje koleżanki i kolegów, podczas gdy inne zaczynają się stresować… Ponieważ zauważają, że ich twarz po wakacjach nie wygląda zbyt dobrze. Jeżeli mają problem z trądzikiem, zazwyczaj podczas wakacji zmiany się podsuszają i nie są aż tak zauważalne. Ale jak zaczynają więcej czasu spędzać w szkole czy przed komputerem zmiany zaczynają się pokazywać, czasem nawet w większej ilości. Zwiększona ilość zmian trądzikowych może być spowodowana stresem związanym z powrotem do szkoły lub z nieodpowiednią dietą podczas wakacji. No bo kto przynajmniej raz nie zje lodów lub gofra nad morzem?! Jakie mamy rozwiązania na trądzik, żeby nie było to dla młodych ludzi dodatkowym źródłem frustracji?

Zacznijmy od tego co to w ogóle jest trądzik? 

Trądzik to przewlekła choroba aparatu włosowo-łojowego, której towarzyszą zaskórniki, zmiany zapalne, czasami ropne. Istnieje wiele przyczyniających się do jego powstania zaburzeń, jednak najczęściej spowodowany jest zaburzonym procesem złuszczania komórek naskórka, nadmierną produkcją sebum, nadmiarem bakterii Cutibacterium Acnes lub mieszanką powyższych z dodatkowymi czynnikami zaostrzającymi np. zanieczyszczeniem środowiska, nieprawidłową higieną życia, nieprawidłowo dobranymi kosmetykami.

Jak zdiagnozować u siebie trądzik? Oczywiście autodiagnoza jest pierwszym, informacyjnym dla nas krokiem, po którym powinniśmy się udać do specjalisty. Jeżeli występują u Ciebie liczne zaskórniki i/lub stany zapalne w obrębie twarzy, szyi, dekoltu czy pleców, odwiedź kosmetologa, który wdroży odpowiednie kroki lub pokieruje do dermatologa. 

Jak pozbyć się trądziku?

Istnieje kilka kwestii, jakie poruszamy na konsultacji w gabinetach anpaTu. Oczywiście, z racji naszego zawodu odpowiednio dobieramy preparaty pielęgnacyjne. Współpracujemy z markami, które są stworzone dla cer problematycznych - Peel Mission, Estgen. Preparaty dobieramy w zależności od potrzeb skóry. Ponieważ skóra trądzikowa może być przetłuszczona lub w kontraście - przesuszona, odpowiedni dobór preparatów jest bardzo ważny. 

Kolejna rzecz to tryb życia - edukujemy naszych pacjentów odnośnie właściwego rytmu dobowego, sposobów radzenia sobie ze stresem, odpowiedniej diety, suplementacji. Każda z tych kwestii jest niezmiernie ważna i nie może zostać pominięta.

Jeżeli powyższe działania nie dają efektu lub trądzik występuje w bardzo zaawansowanej formie np. trądzik piorunujący, wówczas konieczna jest wizyta u dermatologa. JEDNAK optujemy za tym, żeby kuracja dermatologiczna szła w parze z kuracją KOSMETOLOGICZNĄ. 

Co robić żeby trądzik zniknął? 

Oczywiście musimy mieć świadomość, że trądzik to jednak CHOROBA. I tak jak każda inna choroba, musi być leczony stopniowo, a żaden sposób nie da gwarancji zniknięcia zmian jakby za pomocą magicznej różdżki. Zmiany mogą ustępować od kilku miesięcy do kilku lat. Osoby podatne na stres będą miały większy problem z wyciszeniem choroby, gdyż komórki naszej skóry są pod silnym wpływem hormonu stresu - kortyzolu. Osoby borykające się z problemami hormonalnymi również mogą mieć wydłużony czas zdrowienia i dopiero po uregulowaniu zmian hormonalnych mogą mieć szansę na zminimalizowanie zmian. 

Jesteśmy tu jednak po to, aby Wam pomóc i wspólnymi siłami doprowadzić skórę do jak najlepszego stanu 🙂

--
Artykułu przygotowała Dominika Krawczyk

Konsultacje w anpaTu, najszybciej umówisz tutaj.


Poznaj naszych specjalistów:

dermapen rozstępy efekty, dermapen rozstępy
przeczytaj również:
10 września, 2020 | Czas czytania: 5 min
tłusta? sucha? mieszana? przejdź na "TY" ze swoją skórą Czytaj więcej
17 sierpnia, 2022 | Czas czytania: 3 min
Botoks na czole - kiedy efekty? Czytaj więcej
25 lutego, 2022 | Czas czytania: 2 min
Karboksyterapia - hit czy kit Czytaj więcej
1 2 3 16
Zarezerwuj 30 minut na bezpłatną konsultację
Porozmawiajmy!
#gabinetyanpatu
Newsletter
Obiecujemy, że nie będziemy obciążać Twojej skrzynki. Wysyłamy tylko e-maile i oferty, które mają good vibe.

    TOP ZABIEGI
    MENU
    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
    magnifier linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram