zabiegi kwietnia
sprawdź >>
Trądzik - pospolity dziwak - o co mu chodzi?
Czas czytania: 4 min

Dużo mówi się dzisiaj o trądziku. Nawet jeśli ten problem nie dotyczy Ciebie, pewnie nie raz usłyszałaś/usłyszałeś o nim to tu, to tam, gdzieś przez przypadek... Choć często powszechnieje w naszych głowach, tak naprawdę niewiele o nim wiemy. Dlatego chcemy dzisiaj Cię z nim zapoznać, oswoić. Abyś była/był świadomy.

Zanim opowiemy Ci coś więcej, chcemy podkreślić, że trądzik to nie tylko zmiany na skórze. To wstydliwa dolegliwość wielu ludzi zarówno młodych i starszych, która dotyka nie tylko ich ciał, ale wpływa też na to, co dzieje się wewnątrz - w ich głowach. Dlatego nie można przejść wobec niej obojętnie. Chorzy często boją się odrzucenia, czują się gorsi i mniej wartościowi, a to utrudnia im budowanie zdrowych, szczęśliwych relacji z innymi ludźmi i z samymi sobą. Mamy więc do Ciebie prośbę. Jeśli znasz kogoś takiego, kto walczy z trądzikiem, wspieraj. Nie oceniaj. Dla niego to naprawdę ważna sprawa.

O CO W NIM CHODZI

Na trądzik pospolity składa się kilka elementów takich jak czynniki genetyczne, hormony oraz ich wpływ na pracę gruczołów łojowych skóry. Zacznijmy od gruczołów. Gruczoły łojowe skóry występują razem z mieszkiem włosowym. Normalnie ujście tych mieszków jest zwężone, przypomina lejek, dzięki któremu sebum produkowane przez gruczoły może swobodnie wydostać się na powierzchnię skóry. U osób z trądzikiem ten “lejek” skraca się, komórki postanawiają więc nadmiernie się dzielić i ciach - kiedy trzeba nie potrafią się właściwie złuszczyć. Przyklejają się do siebie, tworzą czop i blokują ujście gruczołu. To w połączeniu z działaniem hormonów i nadmierną produkcją sebum sprzyja powstawaniu zaskórników. Wyróżniamy zaskórniki otwarte (te czarne - kolor nadaje utleniona keratyna), zamknięte oraz zmiany zapalne, które mogą wyglądać różnie i różnie się nazywać w zależności od odmiany trądziku. Najbardziej znaczące w przebiegu trądziku są czynniki genetyczne.

CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA PRZEBIEG TRĄDZIKU

Pewnie już kiedyś słyszałaś/słyszałeś o czekoladzie, ostrych przyprawach i innych takich. Nie jest tak do końca. Badania wykazują, że tylko u 5% chorych czynniki te powodują zaostrzenie zmian trądzikowych. Warto jednak zwrócić uwagę na inne produkty, np. te pochodzenia zwierzęcego oraz o wysokim indeksie glikemicznym (IG) tj. jasne pieczywo, biały ryż, banany. Po spożyciu takich produktów gwałtownie wzrasta poziom insuliny we krwi. Insulina to hormon, który oprócz wpływu na metabolizm ma też duże znaczenie dla syntezy, czyli produkcji androgenów - jeszcze innych hormonów 🙂 Zobacz, wygląda na to, że hormony mają dużo do powiedzenia w kwestii trądziku. Androgeny, często kojarzone z testosteronem i męskością, mamy wszyscy, zarówno kobiety jak i mężczyźni. Wpływają one na pracę gruczołów łojowych, zwiększają ich aktywność, a tym samym przyczyniają się do nasilenia problemów z trądzikiem. To oznacza, że karmiąc się pięknymi, zdrowymi produktami o niskim IG nie tylko dbamy o dietę, ale upiększamy też nasze ciało. Dieta jest więc formą pielęgnacji.

Hormony? Stres i kortyzol. Kortyzol to “hormon stresu”, który wykazuje działanie podobne do androgenów. Czasami trudno wyluzować, ale wyluzuj 🙂 Polecamy Ci testowanie różnych technik relaksacyjnych, które pomogą Ci to zrobić. Na pewno znajdziesz idealną dla siebie. Poszperaj w internecie.

Zmiany trądzikowe nasilają się u kobiet przed miesiączką. Odpowiedzią na nie są również hormony. W tym czasie zwiększa się poziom progesteronu, który działa podobnie jak androgeny. Do trądziku predysponowane są kobiety z podwyższonym stężeniem tych hormonów. Tak może się dziać w przebiegu innych chorób np. zespołu policystycznych jajników. Powstawanie zmian trądzikowych może prowokować też przyjmowanie niektórych leków (leki uspokajające, przeciwdepresyjne, antykoncepcja hormonalna). Warto mieć to na uwadze podczas konsultacji lekarskiej.

PIELĘGNACJA

W pielęgnacji domowej bardzo duże znaczenie ma dokładny demakijaż twarzy oraz delikatne oczyszczanie skóry każdego dnia. Używanie ostrych peelingów czy myjek może spowodować rozprzestrzenianie się zmian. Kolejny krok to tonik. Ważne jednak, aby nie zawierał w składzie alkoholu. Taki tonik zamiast normalizować i zwężać pory, będzie wysuszać a tym samym nasilać zmiany zapalne i jeszcze bardziej wzmagać produkcję łoju. Nie zapominaj też o nawilżeniu. Unikaj jednak produktów tłustych i składników, które mogą zapychać ujścia gruczołów łojowych (lanolina, wazelina, parafina, silikony, oleje naturalne).

Magiczne substancje dla cery trądzikowej, o których dowiesz się więcej na naszych konsultacjach 🙂

No dobrze, jeśli wiesz już jak powstaje i czym jest trądzik, przyjrzyjmy si teraz temu jak można sobie z nim poradzić.

Na pomoc przychodzą peelingi chemiczne, zwane tez kwasami chemicznymi. Odpowiednio zastosowane i połączone dadzą ukojenie Twojej skórze i psychice.

kwas azelainowy

ma właściwości antybakteryjne, przeciwłojotokowe i przeciwzapalne. Hamuje wydzielanie łoju m.in. na czole, brodzie i policzkach co sprzyja zmniejszeniu ilości i wielkości zaskórników. Ma także właściwości wybielające. Co ważne, kwas azelainowy nie powoduje reakcji fototoksycznych i fotoalergicznych - warto więc szukać go w składach produktów pielęgnacyjnych i stosować na co dzień w towarzystwie filtrów przeciwsłonecznych.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabiegów z peelingami chemicznymi, kliknij tutaj.

 

kwas salicylowy

działa złuszczająco i przeciwzapalnie. Pomaga usunąć wszystko to, co zatyka ujścia gruczołów łojowych skóry. Znajdziemy go jako składnik wielu różnych produktów pielęgnacyjnych - w kremach, żelach, maskach, ale także tonikach i produktach do oczyszczania twarzy. Pamiętaj jednak, że kwasy wysuszają, dlatego w codziennej pielęgnacji nie zapominaj też o nawilżeniu i ukojeniu swojej skóry.

retinoidy

nazywamy tak wszystkie substancje wykazujące działanie biologiczne, które zawierają witaminę A lub jej pochodne. Przez zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych hamują one tworzenie zaskórników i wykwitów zapalnych.

A jeśli masz bzika na punkcie kosmetyków naturalnych i chciałbyś/chciałabyś poznać rośliny kosmetyczne i inne składniki znajdujące zastosowanie w preparatach przeciwtrądzikowych. Oto one:

  • tymianek, rozmaryn, fiołek trójbarwny, krwawnik, skrzyp, pokrzywa, olejek z drzewa herbacianego, oczar wirginijski, zielona herbata, nagietek, rumianek, lawenda, eukaliptus
  • sok z liści aloesu
  • witamina A, witamina C, biotyna
  • cynk, siarka
  • algi
  • glinka zielona, glinka biała

Pamiętaj, że trądzik pospolity to dolegliwość skórna, którą powinnaś/powinieneś leczyć. Zdrowo i świadomie. Wsparcie i rzetelną poradę znajdziesz u specjalistów - lekarzy i kosmetologów, którzy znają się na rzeczy i są po to, aby Ci pomóc.

Jeśli masz jakieś wątpliwości, pytania, a twoja skóra potrzebuje diagnozy, zapraszamy na  konsultacje oparta na analizie skóry Lumiscan - kliknij i dowiedz się więcej

Jednym z jej elementów jest wynik informujący o obecności lub jej braku bakterii  sugerujących obecność trądziku.  

Jesteśmy TU dla Ciebie

 

 

Magda Zielińska

 

ten tekst stworzyła dla was Magda Zielińska - nasza praktykantka, studentka II roku kosmetologii na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

przeczytaj również:
25 kwietnia, 2023 | Czas czytania: 2 min
Rumień skóry - przyczyny i sposoby postępowania. Ekspert radzi Czytaj więcej
9 lutego, 2022 | Czas czytania: 2 min
Co oznacza sucha skóra? Czytaj więcej
22 lipca, 2022 | Czas czytania: 13 min
Jaki kwas na blizny potrądzikowe? Czytaj więcej
1 2 3 17
Zarezerwuj 30 minut na bezpłatną konsultację
Porozmawiajmy!
#gabinetyanpatu
Newsletter
Obiecujemy, że nie będziemy obciążać Twojej skrzynki. Wysyłamy tylko e-maile i oferty, które mają good vibe.

    TOP ZABIEGI
    MENU
    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
    magnifier linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram