zabiegi maja
sprawdź >>
TRĄDZIK - to nie tylko sprawa twarzy!
Czas czytania: 3 min

Kiedy słyszysz TRĄDZIK automatycznie przed oczami pojawia Ci się TWARZ. I to nic dziwnego. Zazwyczaj mówiąc o trądziku skupiamy swoją uwagę właśnie na tej części naszego ciała. Dlaczego? Ponieważ jest najbardziej widoczna.

Tym czasem coraz to większa liczba młodzieży borykająca się z trądzikiem wskazuje też inne lokalizacje wykwitów. Z przeprowadzonych badań wynika, że aż 36% (liczba ciągle rośnie), młodzieży ma problem równocześnie pojawiający się na twarzy i na plecach.

trądzik plecy trądzik pośladk, Katowice, anpaTu, zabiegi na trądzik, oczyszczanie wodorowe

Ponad 20% uskarża się na pojawianie się problemy na ramionach. Dalszymi w kolejności podawane są: szyja i dekolt oraz pośladki i okolice intymne.

Oczywiście młodzież u której trądzik wystąpił na twarzy, jest bardziej narażona na rozprzestrzenianie się go na inne części ciała.

POWRÓT DO SZKOŁY - ZAOSTRZENIE PROBLEMU?

Powrót do szkoły dla młodego człowieka może być nie lada wyzwaniem. Okres dojrzewania jest to czas w którym wiele się dzieje i dochodzi do wielu zamian - również tych w wyglądzie. Młodzież coraz bardziej świadomie podchodzi do dbania o własny wygląd, niestety nie ze względów zdrowotnych a  modowych (w tym przypadku - presja jaką sami na siebie narzucają jest ogromna i często stanowi dodatkowe źródło stresu).

U nastolatków borykających się z trądzikiem są to bodźce mogące w znacznym stopniu zaostrzyć stany zapalne i pogorszyć kondycję skóry. O Ironio!

Dodatkowym wyzwaniem jest brak czasu na odpowiednią higienę na przykład po lekcji WF. Kto z nas nie miał zajęć z wychowania fizycznego na pierwszej lekcji w szkole? "Znienawidzony" (o to tez warto zadbać - zachęcajcie dzieciaki od aktywności fizycznej!) WF, a później jeszcze 6 h w szkolnej ławce. Brak czasu i warunków, by po intensywnym wysiłku odpowiednio oczyścić twarz, nie wspominając już o prysznicu. 

Jak wiadomo etymologia powstawanie trądziku jest wieloczynnikowa, co nie pozwala określić jednej przyczyny jego powstawania i jednocześnie wyeliminować jej i pozbyć się problemu. Biorąc pod uwagę wszelkie możliwe czynniki należy się nastawić, że w początkowej fazie rozpoczęcie nowego roku szkolnego może dojść do zaostrzenia lub rozszerzenia się trądziku. 

Czynniki zaostrzające trądzik – PRZYPOMNIENIE ????:

 • Zaburzenia hormonalne
 • Niewłaściwa dieta
 • Ekspozycja na słońce
 • Niektóre leki
 • Stres
 • Niewłaściwa pielęgnacja

SAMO NIE MINIE? - JAK DŁUGO MAM SIĘ Z TYM MĘCZYĆ?

W walce z trądzikiem należy uzbroić się w cierpliwość. W zależności od stopnia zaostrzenia problemu, a także naszej determinacji na efekty możemy czekać nawet i kilka miesięcy. Ze względu na złożoność problemu, nigdy nie ma pewności że jedna terapia zadziała lub będzie wystarczająca. Nigdy też nie ma pewności jak skóra zareaguje na proponowany kosmetyk czy lek. Jednak, by terapia się udała należy przede wszystkim stosować się do jej wytycznych oraz nie przerywać jej i nie kończyć wcześniej niż jest to przewidziane. Często podejmując jakiekolwiek kroki wydaje się nam, że powinny natychmiast przynieść pożądany efekt. NIESTETY nie działa to w ten sposób. Po pierwsze samo raczej nic nie przechodzi - według doniesień towarzystwa dermatologicznego zaledwie niewielki odsetek osób cierpiących z powodu trądziku, może pochwalić się faktem, że bez wysiłku pozbyło się problemów skórnych. Większość jednak musi podjąć długotrwałą i sumienną walkę.

OD CZEGO ZACZĄĆ?!

Jak z każdym problemem im wcześniej tym lepiej!!! Należy pamiętać, że w walce z trądzikiem bezwzględnie istotna jest higiena i specjalnie dostosowana do problemu kosmetyka. Zarówno twarzy jak i ciała. I to jest początek.

Wielu młodych ludzi, sfrustrowanych swoim wyglądem sięga po kosmetyki drogeryjne licząc na to, że podziałają. Często jednak są to pieniądze wyrzucone w błoto... Jeśli nie wiesz jaki kosmetyk wybrać lepiej zgłosić się o poradę do specjalisty. Kosmetolog z pewnością będzie w stanie wskazać i zaproponować pełnowartościowe preparaty, które w istocie będą zawierały potrzebne składniki.

Kolejną kwestią są zabiegi kosmetyczne. UWAGA może to was zaskoczy ale kosmetologia w XXI wieku również jest wstanie zaproponować zabiegi, które wspomogą terapie antytrądzikową.

Krok ostatni - zazwyczaj unikany jak ogień - wizyta u lekarza dermatologa i terapia dermatologiczna (właściwa diagnostyka, a nastepnie leczenie farmakologiczne).

PAMIĘTAJ!!!

Wszystkie trzy kroki łączą się, a nie wykluczają!!!  

Twarz, szyja, kark, ramiona, plecy, dekolt…. Bez względu na umiejscowienie pojawiające się niedoskonałości, nie powinny pozostać same sobie.

Im szybsza reakcja tym łagodniejsze i bardziej efektowne działanie!

Jeśli nie wiesz jaką drogę wybrać - zacznie od konsultacji u kosmetologa. Sprawdź co to jest analiza Lumiscan (klik).

przeczytaj również:
17 sierpnia, 2022 | Czas czytania: 3 min
Botoks na czole - kiedy efekty? Czytaj więcej
28 września, 2020 | Czas czytania: 4 min
Trądzik - pospolity dziwak - o co mu chodzi? Czytaj więcej
10 września, 2020 | Czas czytania: 5 min
tłusta? sucha? mieszana? przejdź na "TY" ze swoją skórą Czytaj więcej
1 2 3 13
Zarezerwuj 30 minut na bezpłatną konsultację
Porozmawiajmy!
#gabinetyanpatu
Newsletter
Obiecujemy, że nie będziemy obciążać Twojej skrzynki. Wysyłamy tylko e-maile i oferty, które mają good vibe.

  TOP ZABIEGI
  MENU
  This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
  magnifier linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram