zabiegi września
sprawdź >>
Menu
Trudne powroty do szkoły - co robić kiedy dziecko ma trądzik?
Czas czytania: 3 min

Za moich czasów tego nie było 😀 ale dziś jest Instagram, TikTok i wiele innych aplikacji i sposobów pokazywania się w mediach społecznościowych. Wygląd ma bardzo duże znaczenie… Idealna fryzura, doskonała cera, dopasowana stylizacja… Nastolatkowie – młodzież, mają problem z zaakceptowaniem jakiegokolwiek odchyłu od normy.  Pojedyncza kropka na środku czoła lub nosie potrafi spowodować nie lada ambaras w życiu nastolatka, a co dopiero wysyp zmian na całej twarzy…

Idąc spać piękna, gładka skóra, a po przebudzeniu porannym budzikiem zaczyna się piekło! Przecież te diody wszyscy zobaczą!! Dlaczego to właśnie spotkało mnie??!! NIE IDĘ DO SZKOŁY!!! Tobie, jako rodzicowi łamie się serce na widok rozpaczy swojego dziecka. Cóż wówczas zrobić? Przede wszystkim - nie bagatelizuj problemu! Nawet jeśli, burzę rozpoczyna pojedyncza krostka!

Dowiedz się więcej, aby zrozumieć!

Trądzik młodzieńczy jest to choroba dermatologiczna, która wywoływana jest przez zmiany hormonalne w okresie dojrzewania młodego człowieka. Okres pokwitania, to  czas wzrostu stężenia niektórych hormonów, w efekcie czego dochodzi do nadmiernej stymulacji pracy gruczołów łojowych oraz wzmożonej produkcji sebum. Zmiany skórne mogą obejmować zarówno twarz jak i ciało (najczęściej okolicę między łopatkową oraz klatkę piersiową). Pierwszymi widocznymi objawami, zwiastującymi zbliżające się problemy są zaskórniki i gródki podskórne, a także „świecąca się skóra”. Kolejnym etapem są krostki, guzki, cysty i torbiele.  

DLACZEGO JA??? - przyczyny powstawania i czynniki zaostrzające 

Najczęściej, trądzik młodzieńczy pojawia się w wyniku kumulacji kilku czynników, takich jak:

 • zmiany hormonalne,
 • predyspozycje genetyczne,
 • nadmierna produkcja łoju,
 • stany zapalne i obecność bakterii Propionibacterium acnes,
 • zaburzenia rogowacenia ujść mieszków włosowych.

Kiedy trądzik ma już odpowiednie warunki, aby zaatakować młodzieńczą skórę, dodatkowe wsparcie przynosi mu stres (na przykład przed nowym rokiem szkolnym), nadmierna ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony, nieodpowiednia dieta, niewłaściwa pielęgnacja oraz przyjmowanie niektórych leków. 

Co możesz zrobić? - IM SZYBCIEJ TYM LEPIEJ!!!!

Oczywiście jak przy każdej chorobie lepiej zapobiegać niż leczyć… Więc jeśli tylko zauważysz lub Twoje dziecko zacznie skarżyć się na pojawiające się zmiany NIE CZEKAJ – DZIAŁAJ!

Od czego zacząć? 

 1. W początkowych stadiach , często wystarczy zmiana pielęgnacji lub jej wprowadzenie.
 2. KONSULTACJA ZE SPECJALISTĄ, JEST ZAWSZE DOBRYM KROKIEM - obecnie kosmetolodzy mają coraz to większe doświadczenie w pracy z cerą trądzikową i o ile nie jest to stan wymagający zastosowania leków doustnych, mają narzędzia, aby zapobiec rozwojowi problemów skórnych.  Dermokonsultacja w gabinecie kosmetycznym będzie dla młodego człowieka znacznie mniej stresująca. Na podstawie wywiadu kosmetologicznego oraz analizy skóry, kosmetolog jest w stanie zaproponować plan zabiegowy oraz wskazać prawidłowe kroki pielęgnacji, wspomagajcie proces walki z trądzikiem.
 3. Dieta - jak w każdej chorobie lub dysfunkcji organizmu, dieta ma znaczenie. Eliminacja produktów wysoko przetworzonych, nadmiaru cukru czy ostrych przypraw, przy jednoczesnym wzbogaceniu diety o warzywa, produkty zbożowe, ryby, orzech oraz WODĘ????, może zdziałać „cuda”!
 4. Lekarz dermatolog - ALE NIE Z PRZYPADKU - jeśli mamy do czynienia z czekającym na erupcję wulkanem na skórze to z pewnością czas na wizytę u lekarza, gdyż kosmetyki i dieta mogą być niewystarczające. Warto wybrać lekarza dermatologa z polecenia lub na podstawie jego doświadczenia i dobrych opinii. Często dermatolodzy specjalizują się w różnych problemach  skórnych, więc przy wyborze warto się kierować również tym czynnikiem - specjalizacją dermatologa.

Obecnie trądzik młodzieńczy wystękuje u coraz to większej  liczby osób w wieku 11-30 lat bez względu na płeć. Proces leczenia jest długotrwały oraz wymaga sumienności i determinacji. Im wcześniej zareagujesz tym łatwiej wygrasz.

ZAPAMIĘTAJ:

! trądzik to choroba przewlekła, wymagająca działania (samo nie przejdzie)!

! profilaktyka przede wszystkim!

! im szybciej podejmiesz działanie, tym masz większe szanse na uniknięcie blizn na skórze i szybszą wygraną

———

#wracamydoszkoły

Do końca września 2021 w anpaTu prowadzimy bezpłatne konsultacje dla młodych pacjentów. 

Jeśli jesteś nastolatkiem i po przeczytaniu tego artykułu, chociaż w małym stopniu, przekonałyśmy Cię, że możemy Ci pomóc - wpadaj! Weź ze sobą dorosłego (inaczej nie możemy Cię przyjąć) i umów się na wizytę. Możesz zrobić to przez IG, FB (szukaj gabinetów anpaTu), mailem lub telefonicznie (32 420 73 73). Bez dramatów, konkretnie i bez prawienia morałów - po prostu pokażemy Ci jak dbać o skórę. 

Jeśli jesteś rodzicem nastolatka, który ma problem ze skórą - pokaż mu nasze socjale, oswój z myślą, że nie idzie do Pani doktor w kitlu, która będzie go oceniać i przyjdź z nim do nas. Jesteśmy młodymi kobietami, wiemy co to TikTok 😉 Poradzimy sobie 🙂

ps. Do końca września mamy też dwa zabiegi oczyszczające skórę w specjalnych cenach za 100 i 200zł (peeling kawitacyjny, peelingi chemiczne, maski). 

przeczytaj również:
26 października, 2021 | Czas czytania: 3 min
TRĄDZIK - to nie tylko sprawa twarzy! Czytaj więcej
21 marca, 2022 | Czas czytania: 2 min
Masaż kobido - co to jest? Czytaj więcej
25 lutego, 2022 | Czas czytania: 2 min
Karboksyterapia - hit czy kit Czytaj więcej
1 2 3 13
Zarezerwuj 30 minut na bezpłatną konsultację
Porozmawiajmy!
#gabinetyanpatu
Newsletter
Obiecujemy, że nie będziemy obciążać Twojej skrzynki. Wysyłamy tylko e-maile i oferty, które mają good vibe.

  TOP ZABIEGI
  MENU
  This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
  magnifier linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram