zabiegi kwietnia
sprawdź >>
W zgodzie z naturą... słowo o kosmetykach naturalnych
Czas czytania: 3 min

 

"...Pobiegnij za mną leśnych duktów szlakiem,Spróbujmy jagód w pełne słońca dni,Zanurzmy się w tych skarbach niezmierzonych..."

Kolorowy wiatr, Pocahontas, Edyta Górniak

Natura... Świat przyrody skrywa wiele tajemnic i skarbów, które wspierają nasze zdrowie i urodę. Wystarczy tylko sięgnąć. Obecnie stajemy się coraz bardziej świadomi i chętniej zwracamy się w kierunku trendom eco, bio i natural.  

Firmy kosmetyczne prześcigają się w walce o konsumenta. Tworząc nowe receptury w oparciu o obowiązujący trend. Wielu producentów nadużywa słów " naturalny" czy "ekologiczny bazując na obecności w składzie ich kosmetyków kilku składników pochodzenia naturalnego. I tu nasuwają się pytania: "czym jest kosmetyk naturalny?", "czym się kierować - jak wybrać dobry kosmetyk naturalny?" i "dla kogo jest przeznaczony?"

Na te i inne pytania zawsze udzielamy odpowiedzi podczas konsultacji opartej na analizie Lumiscan! Jednak tym razem podzielimy się widzą z Wami tutaj 🙂

kosmetyki anpaTu naturalna pielęgnacja

CAŁA PRAWDA O KOSMETYKACH NATURALNYCH W PIGUŁCE:

Czym jest kosmetyk naturalny?

Wiele osób ma mylne przekonanie, że kosmetyki naturalne w swoim składzie nie zawierają składników tworzonych w warunkach labolatoryjnych! jest to MIT, który warto rozwiać. Prawdą natomiast jest fakt, iż żeby produkt mógł się cieszyć mianem naturalnego, bio czy eco musi spełniać szereg norm. Normy te określone są między innymi w rozporządzeniu dotyczącym kosmetyków 1223/2009 czy rozporządzeniu Komisji Unii Europejskiej nr 655/2013.  

Aby kosmetyk mógł się definiować jako naturalny musi spełniać miedzy innymi takie kryteria jak:

  • 95% składu musi być pochodzenia mineralnego lub roślinnego
  • co najmniej 50% składników musi pochodzić z farm ekologicznych
  • nie może zawierać roślin modyfikowanych genetycznie
  • skład kosmetyku nie może zawierać substancji pochodzących od martwych zwierząt np. kolagen (składniki pochodzenia zwierzęcego tak - ale tylko od żywych organizmów)
  • w składzie nie mogą znajdować się sztuczne środki zapachowe czy barwiące
  • nie mogą zawierać tzw składników petrochemicznych takich jak parafina, sylikony czy większość konserwantów syntetycznych
  • obecne w kosmetykach oleje muszą być tłoczone na zimno - bez rafinacji
  • jeśli kosmetyk zawiera jeden z dopuszczalnych konserwantów sztucznych, informacja o jego zastosowaniu musi znajdować się na opakowaniu

Jest to oczywiście garstka wymogów, jakie kosmetyk musi spełnić, a droga do spełniania ich wszystkich jest długa, trudna i kosztowna. Jednak każdy kosmetyk, który spełnia wszelkie wymogi uzyskuje certyfikat Komitetu Zdrowia Publicznego Rady Europy - certyfikat Ecocert .  

Naturalnie - czy to działa?

Otaczająca nas chemia, powoduje, że nasz organizm się do niej przyzwyczaił. Chemia zawarta jest w jedzeniu, produktach pielęgnacyjnych czy lekach. I owszem istnieje szereg problemów skórnych, dla których zdecydowanie lepszym wyborem są kosmetyki mniej naturalne. Wówczas mają one charakter mniej pielęgnacyjny, a bardziej leczniczy! W takim ujęciu problemu kosmetyk naturalny, może mieć słabsze działania, a na pewno efekt jego stosowania będzie wymagał odczekania dłuższego czasu. 

W kontekście rytuałów pielęgnacyjnych, jak z samego określenia wynika - pielęgnacja kosmetykami naturalnymi jest dobrym wyborem. Kosmetyki szczycące się mianem naturalnych są wręcz naszpikowane substancjami aktywnymi, które odżywczo działają na skórę. Ich zawartość jest taka sama jak reszta emulsji jak również faza olejowa czy wodna. Nawet substancje pomocnicze posiadają wiele wartości dla pielęgnacji skóry. 

kosmetyki anpaTu naturalna pielęgnacja

A co z uczuleniem?

W dzisiejszej rzeczywistości alergie są chorobą cywilizacyjną, przychodzą i odchodzą... Nigdy nie możemy mieć pewności, że naturalny kosmetyk którego użyjemy nie wywoła stanu zapalnego.  Zwłaszcza, że producenci stosują różne sztuczki, bazując na niewiedzy konsumenta. Dlatego przede wszystkim czytamy etykiety 😉 jednocześnie warto upewnić się, że skład tych prawdziwie naturalnych nie zawiera składnika na który mamy uczulenie.

Do składników naturalnych, które mogą uczulić lub podrażnić skórę, stosowanych w kosmetyce zaliczmy między innymi:  

  • wyciąg z ostropestu
  • rumianek
  • arnika
  • nagietek
  • krwawnik
  • fototoksyczny dziurawiec
  • cynamon
  • lawenda
  • eukaliptus
  • miód i propolis

MIĘDZY MŁOTEM A KOWADŁEM - co wybrać?

Wybór wcale nie jest oczywistą sprawą. Należy pamiętać, że większość kosmetyków naturalnych jest skierowana do osób bez problemów skórnych lub z bardzo małymi niedoskonałościami! Mimo naszego uwielbienia produktu naturalnego, wybór takiego kosmetyku nie będzie dobry ani nie przyczyni się do polepszenia kondycji skóry.

Jeśli nie masz pewności jaki kosmetyk jest dla ciebie najodpowiedniejszy, warto o poradę zwrócić się do specjalisty jakim jest dobry kosmetolog.

Podczas konsultacji z kosmetologiem, na podstawie wywiadu, dermoanalizy skóry Lumiscan i tradycyjnego badania kosmetologicznego, będzie on wstanie określić potrzeby skóry. Wskaże on odpowiedni tor dziania i pomoże dobrać jak najlepszą pielęgnację. Biorąc pod uwagę kondycję skóry, kosmetolog będzie wstanie dopasować produkty do demakijażu, pielęgnacji czy leczenia skóry. 

przeczytaj również:
Zarezerwuj 30 minut na bezpłatną konsultację
Porozmawiajmy!
#gabinetyanpatu
Newsletter
Obiecujemy, że nie będziemy obciążać Twojej skrzynki. Wysyłamy tylko e-maile i oferty, które mają good vibe.

    TOP ZABIEGI
    MENU
    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
    magnifier linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram