zabiegi marca
sprawdź >>
Zmarszczki - co warto o nich wiedzieć?
Czas czytania: 3 min

Zmarszczki - co warto o nich wiedzieć?

Zmarszczki to fałdy i bruzdy na skórze, które pojawiają się w wyniku naturalnego starzenia się skóry. Pierwsze zmarszczki mimiczne mogą się pojawiać nawet przed 25. rokiem życia. Główną przyczyną powstawania zmarszczek jest upływający czas, a co za tym idzie utrata gęstości i elastyczności skóry. Ale czy czas to jedyny powód pojawiania się zmarszczek?! Zdecydowanie nie!

Zmarszczki powstają nie tylko na tylko na twarzy, lecz na innych częściach ciała, takich jak szyja, dłonie, ramiona - tutaj jedną z głównych przyczyn ich powstawania jest promieniowanie słoneczne. 

Niektóre osoby starzeją się szybciej, inne wolniej – zależy to od uwarunkowań genetycznych i czynników, takich jak: promieniowanie słoneczne, tryb życia, dieta, warunki pracy i mieszkania.

Zmarszczki możemy podzielić na:

  • Dynamiczne – to tzw. zmarszczki mimiczne. Wynikające z naturalnych ruchów twarzy.
  • Statyczne – powstają bez względu na mimikę. Pogłębiają się w skutek upływu czasu i działania czynników zewnętrznych i wewnętrznych.

Zmarszczki możemy też podzielić ze względu na to jakie są przyczyny ich powstawania. Mamy tu 4 grupy: 

  • Grawitacyjne – powstają na skutek naturalnego procesu starzenia się skóry, gdy z upływem czasu ubywa w skórze kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego, np :
    • zmarszczki na  szyi,
    • zmarszczki na podbródku,
    • pogłębione fałdy nosowo-wargowe.
  • Senne – tak! Nawet kiedy spisz czas płynie, a siły działają na Twoją skórę! Ten rodzaj zmarszczek jest spowodowany niewłaściwym ułożeniem skóry podczas snu np.:
    • pojawienie się zmarszczki na jednej skroni przy oku lub kąciku ust spowodowane odgnieceniem np. od poduszki,
    • wyraźne pogłębienie bruzdy nosowo-wargowej po jednej stronie,
    • zmarszczki między piersiami, najczęściej pojawiają się u właścicielek większych biustów
  • Posłoneczne – jest to jeden z najważniejszych czynników powstawania zmarszczek, spowodowane szkodliwym promieniowaniem UV:
    • płytkie
    • głębokie
    • bruzdy
  • Mimiczne – powstają na skutek ruchów mięśni twarzy, mogą pojawić się nawet przed25 rokiem życia. Ze względu na ich stopień zaawansowania wyróżniamy kilka faz pojawiania się tych zmarszczek. W początkowej fazie zmarszczki mimiczne są widoczne na kilka sekund natychmiast po wykonaniu danego ruchu mimicznego, z czasem pogłębiają się i widać je delikatnie nawet gdy nie wykonujemy żadnej czynności, później stają się głębsze i widoczne gołym okiem, a po dłuższym czasie i braku profilaktyki przeciwzmarszczkowej pogłębiają się i przeradzają się w widoczne przez cały czas bruzdy i wgłębienia. Np.:
    • Kurze łapki
    • Zmarszczki między brwiami tzw. „lwia zmarszczka”
    • Zmarszczki na czole
    • Zmarszczki „królicze” powyżej nosa
    • Zmarszczki palacza

Jaki zabieg wybrać aby pozbyć się zmarszczek? A jaki żeby zapobiec ich powstawaniu?

To mogą być te same zabiegi, ale nie muszą. Terapię gabinetową zawsze dopasowujemy do indywidualnych potrzeb skóry każdego naszego pacjenta. Jednak spróbujmy przejść do szczegółów:

Na zmarszczki mimiczne doskonała jest toksyna botulinowa. Nawet u młodych osób podanie niewielkich dawek tzw. „baby botox” pozwoli widocznie wyciszyć mimikę, nie dopuszczając tym samym do pogłębiania się zmarszczek. 

 Aby zapobiegać należy dbać o odpowiedni poziom nawilżenia i natłuszczenia skóry, ale również o zachowanie warstwy ochronnej skóry czyliu płaszcza hydrolipidowego w jak najlepszej kondycji. Co to jest płaszcz hydrolipidowy? 

To warstwa ochronny skóry, będąca mieszaniną łoju, potu i lipidów, znajdująca się na powierzchni naskórka. Dlaczego jest taki ważny? Bo stanowi barierę ochronną przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych – zanieczyszczeń, toksyn, w pewnym stopniu również promieniowania słonecznego. Warstwa lipidów i wody stanowi swoistą barierę ochronną skóry, pokrywając każdy centymetr kwadratowy jej powierzchni, zabezpieczając przed przesuszeniem i utratą wody z głębszych warstw skóry, a także utrzymując prawidłowe, lekko kwaśne pH skóry.

Zabiegi, które pozwalają odbudować barierę skóry to np. peelingi chemiczne silnie nawilżające i ochraniające skórę np. kwas laktobionowy, kwas szikimowy, Asiatic Peel. 

Przeciwzmarszczkowo doskonale sprawdzi się też mezoterapia mikroigłowa i mezoterapia igłowa. Oba re zabiegi, choć mają podobną nazwę to mocno się od siebie różnią. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj. 

Mikronakłucia wykonywane w sterylnych warunkach gabinetu pozwalają w kontrolowany sposób uszkodzić skórę, a następnie pobudzić jej procesy regeneracji, a co za tym idzie widocznie spłycić zmarszczki. 

Jeśli jesteś fanką naturalnych terapii - przyjrzyj się masażom. One mają potężną moc uelastyczniania skóry i redukcji zmarszczek. Wykonywane regularnie pozwalają osiągnąć spektakularne efekty. Szczególnie polecamy japoński masaż Kobido i masaż dermoplastyczny. 

I dwie perełki na koniec: stymulatory tkankowe i zabiegi z wykorzystaniem retinolu. Inne technologie, ale efekty genialne. 

Stymulatory tkankowe: zadanie - dobudowa struktur skóry, brak widocznego wypełnienia, a co za tym idzie naturalne efekty.

Retinol stosowany w zabiegu - w skórze właściwej, przede wszystkim, stymuluje proliferację fibroblastów oraz znacząco zwiększa ich aktywność do wytwarzania włókien kolagenowych i elastynowych. Ponadto retinol hamuje niszczące działanie enzymów rozkładających kolagen, a tym samym zabezpiecza nowo powstałe włókna. Skutkiem tego jest zdecydowana i wyraźna poprawa jędrności i gęstości skóry. W szczególności zmarszczki spłycają się, przebarwienia rozjaśniają się, skóra napina się oraz podnosi się jej kontur. 

Ale od czego zacząć?

Jak zawsze - do konsultacji z logicznie myślącym i doświadczonym kosmetologiem. A najlepiej od badania skóry z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu jak np. multispektralna analiza skóry Lumiscan. 

Zobacz na czym polega. 

--

Artykułu przygotowała Patrycja Kurpik

Konsultacje w anpaTu, najszybciej umówisz tutaj.


Poznaj naszych specjalistów:

 

przeczytaj również:
Zarezerwuj 30 minut na bezpłatną konsultację
Porozmawiajmy!
#gabinetyanpatu
Newsletter
Obiecujemy, że nie będziemy obciążać Twojej skrzynki. Wysyłamy tylko e-maile i oferty, które mają good vibe.

    TOP ZABIEGI
    MENU
    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
    magnifier linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram