zabiegi kwietnia
sprawdź >>
Gdzie znajduje się tkanka tłuszczowa?
Czas czytania: 4 min

Dziś kolejny artykuł jaki mamy przyjemność Państwu zaprezentować. Wiedza o ludzkim organizmie, jego zachowaniach i reakcjach jest naszą pasją. Aby dobrze się Wami – pacjentami zaopiekować, stale zwiększamy nasze kompetencje. Dzięki temu dzielimy się interesującymi faktami. Znajomość naszego ciała daje nam ogromną dawkę pewności, iż to co robimy w anpaTu zmienia życie. Daje nowe możliwości, zwalcza kompleksy, dodaje odwagi i siły w dbałość o swoje zdrowie i prezencję.

  1. Co to jest tkanka tłuszczowa? 

To nasze dzisiejsze zagadnienie. Wybór tematu padł z prostego powodu. Często na konsultacjach pytacie o tkankę tłuszczową w kontekście otyłości, niechcianych fałd skórnych. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że zdrowa jej ilość jest pożądana by prawidłowo funkcjonować. Dlatego zanim zaczniemy rygorystyczną dietę i zabiegi, sprawdźmy czy faktycznie mamy jej nadmiar. Bowiem do zadań tkanki tłuszczowej należy termoizolacja ciała oraz magazynowanie substancji odżywczych. Prawidłowa zawartość tkanki to 20-25% masy ciała kobiet i 15-20% masy u mężczyzn.

  1. Jakie są rodzaje tkanki tłuszczowej? Co to jest brunatna tkanka tłuszczowa? Co to jest biała tkanka tłuszczowa? Co produkuje tkanka tłuszczowa?
Biała tkanka tłuszczowa Brunatna tkanka tłuszczowa
  • magazynuje energię
  • wytwarza leptynę (hormon)
  • produkuje hormony (wydzielane później do krwi)
  • produkuje energię
  • chroni organy wewnątrz ciała przed urazami
  • przyczynia się do utrzymania prawidłowej wagi
  • wpływa na metabolizm
  • składa się z komórek unerwionych i ukrwionych w większym stopniu
  1. Gdzie wystepuje tkanka tłuszczowa?

Głownie można ją zauważyć na brzuchu, pośladkach czy udach, ale generalnie jest rozmieszczona na całym ciele. To rodzaj tkanki łącznej. Procesy metaboliczne jakie w niej zachodzą mogą prowadzić do otyłości, jeśli są zaburzone.

  1. Jak powstaje tkanka tłuszczowa?

Tworzy się zazwyczaj gdy dostarczymy do organizmu zbyt dużą ilość kalorii. W następstwie powstają cząsteczki tłuszczu (trójglicerydy). W dalszej kolejności łączą się one w komórki tłuszczowe, które są swoistym magazynem tłuszczu. Jak szybko tworzy się tkanka tłuszczowa? To zależy od szybkości przyswajanych pokarmów, ilości ruchu i predyspozycji osobistych. Jak wygląda tkanka tłuszczowa? Dość osobliwie, wyobraźmy sobie plaster miodu z pęcherzykami. Już 14-tygodniowy płód posiada tkankę tłuszczową.

  1. Jak zbudowana jest tkanka tłuszczowa?

Budowa tkanki jest dość złożona. Występują w niej: komórki macierzyste, leukocyty, monocyty, preadipocyty, adipocyty, fibroblasty, makrofagi, komórki śródbłonka. Dzięki tak zróżnicowanej strukturze, spełnia wiele funkcji biologicznych. Po co jest tkanka tłuszczowa?

  • Reguluje poczucie głodu
  • Odpowiada za właściwy bilans energetyczny
  • Kontroluje procesy zapalne i immunologiczne
  • Termoizoluje organizm
  • Chroni narządy wewnętrzne
  • Odpowiada za produkcję mleka u kobiet
  • Magazynuje energię
  • Wydziela hormony
  1. Jakie hormony produkuje tkanka tłuszczowa?
  • Leptyna – wpływa na ośrodek sytości
  • Adiponektyna – działa przeciwzapalnie, polepsza gospodarkę tłuszczową
  • Rezystyna – odpowiedzialna za metabolizm węglowodanów i tłuszczów
  • Wisfatyna – zwiększa wychwyt glukozy przez narządy.
  1. Jakie zabiegi na tkankę tłuszczową proponujemy w gabinetach anpaTu?
  • Kriolipoliza Cooltech – np. na fałdy tłuszczu na brzuchu, bryczesy, ramiona czy okolicę pod biustonoszem. Komórki tłuszczowe usuwane są w tym przypadku jako konsekwencja kontrolowanego zamrażania tłuszczu przez działanie na niego głowicą emitującą temperaturę ok. -8 stopni C. Dodatkowo wykorzystujemy podciśnienie. Zasysamy fałd skóry, izolujemy obszar zabiegowy aby ograniczyć ukrwienie tkanki tłuszczowej. Dzięki temu nie są one wtórnie podgrzewane. Tkanka ludzka jest bardzo podatna na zimno, w konsekwencji ulega stopniowemu rozbiciu i wydaleniu z organizmu. Na efekty czekamy od 4 do 12 tygodni.
  • Karboksyterapia – np. na cellulit. Komórki tłuszczowe są bardzo wrażliwe na iniekcję CO2. Podczas zabiegu CO2 zmienia się w kwas węglowy, który rozpuszcza niechciany tłuszcz. Dzięki temu modelowanie sylwetki jest zatem dużo bardziej efektywne. Polecamy cykle zabiegowe, około 10 do 15 spotkań raz na 7/10 dni. Karboksyterapia dobrze radzi sobie też z redukcją cellulitu - działa usprawniające na krążenie co powoduje zmniejszenie zastojów limfatycznych i tym samym zmniejszenie widoczności skórki pomarańczowej. 
  • Lipoliza iniekcyjna, zawsze w połączeniu z zabiegiem Icoone – np. na tłuszcz magazynujący się w podbródku, przy kolanach czy na boczkach. Terapia łączona daje lep bardziej przewidywalne, szybsze i większe efekty. W wybrany obszar podaje się za pomocą mezoterapii igłowej określone substancji bogate np. w fosfatydylocholinę. W komórkach tłuszczowych zwiększa przepuszczalność błony, co ułatwia wydalanie nadmiaru tłuszczu z organizmu. Fosfatydylocholinę stosuje się jako środek wspomagający w zabiegach usuwania komórek tłuszczowych i spalania tkanki tłuszczowej, gdyż powoduje zmniejszenie tkanek tłuszczowych, działając na procesy modelowania sylwetki. W połączeniu z masażem podciśnieniowym - efekty są znakomite. Zabiegi zawsze wykonujemy w serii
  • Bandaże Arosha – ich bawełniana struktura zawierająca substancje aktywne doskonale wpływa na nadmiar tkanki tłuszczowej. Zawsze w połączeniu ze szczotkowaniem. Peeling usuwający martwy naskórek daje możliwość lepszego wniknięcia drogocennych składników. Dzięki temu rozwiązaniu pobudzamy metabolizm i oczyszczamy ciało z toksyn. Zaleca się około 8 serii co 4-6 dni. Podczas zabiegu, ciało otulone jest w kokon aktywnych składników, dzięki czemu przyjmuje je o wiele lepiej, gdyż odbywa się to stopniowo. Pod bandażem nie wytwarza się ciepło. Tym samym nie działa on odwadniająco na tkankę. Ponadto bandaż nie uciska skóry, owinięcie w bandaż zapewnia jedynie “kontrolowaną kompresje”.

Zarówno niedobór jak i nadmiar tkanki tłuszczowej może mieć negatywne skutki. Oprócz nieestetycznego wyglądu, który objawia się np. cellulitem (zachęcamy do przeczytania naszego innego artykułu „Co to cellulit?”), nasz stan zdrowia może się bardzo pogorszyć. 

Choroby jakie spowodowane są nadmiarem tkanki tłuszczowej to: nadciśnienie, cukrzyca, insulinoodporność, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, zaburzenia gospodarki lipidowej.

Z kolei niedobór tkanki tłuszczowej objawia się zachwianiem równowagi hormonalnej. U kobiet np. zanik miesiączki, trudności z zajściem w ciążę. U mężczyzn – obniżenie płodności poprzez ilość testosteronu. 

 

co to jest brązowa tkanka tłuszczowa, co to tkanka tłuszczowa, gdzie jest tkanka tłuszczowa, gdzie występuje tkanka tłuszczowa, gdzie znajduje sie tkanka tłuszczowa, gdzie znajduje się tkanka tłuszczowa, jak tworzy się tkanka tłuszczowa, po co nam tkanka tłuszczowa, tkanka tłuszczowa co to jest, tkanka tłuszczowa gdzie występuje

Konsultacje w anpaTu, najszybciej umówisz tutaj.


Poznaj naszych specjalistów:

przeczytaj również:
Zarezerwuj 30 minut na bezpłatną konsultację
Porozmawiajmy!
#gabinetyanpatu
Newsletter
Obiecujemy, że nie będziemy obciążać Twojej skrzynki. Wysyłamy tylko e-maile i oferty, które mają good vibe.

    TOP ZABIEGI
    MENU
    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
    magnifier linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram